Yenidoğan Bebek İhtiyaçları ve Alışverişi Listesi

yenidoğan alışveriş ve ihtiyaçları
 İçerik
Yenidoğan Bebeğin Uyku İhtiyaçları
Yenidoğan Bebeğin Kıyafet İhtiyaçları
Yenidoğan Bebeğin Beslenme İhtiyaçları
Yenidoğan Bebeğin Banyo İhtiyaçları
Yenidoğan Bebeğin Bakım İhtiyaçları
Yenidoğan Bebeğin Seyahat İhtiyaçları
Sıkça Sorulan Sorular

 

Aylardır yolunu gözlediğiniz bebeğinizi kucağınıza almadan önce, ailenizin yeni üyesinin tüm ihtiyaçlarının hazır bir şekilde bekliyor olmasını istediğinizi biliyoruz. Özellikle ilk ebeveynlik deneyimlerinde yenidoğan ihtiyaçlarını bulmanın ve hazırlamanın yarattığı telaşı da... Bu sebeple, size ve bebeğinize değer veren Budizzz ailesi olarak, yenidoğan bebek ihtiyaçlarını ve yenidoğan bebek alışverişinde dikkat etmeniz gerekenleri bir araya getirdik. Alışverişinizi yaparken ve yaptıktan sonra Doğum Çantası Hazırlama Rehberi’mize de göz atmanızı ve miniğinizin hastanedeki ihtiyaçlarını da ayrıca hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Yenidoğan Bebeğin Uyku İhtiyaçları

Bebeklerin anne karnından çıktıktan sonra dünyaya alışmaya çalıştıkları ilk 3 ay, gaza bağlı uyku sorunlarının ve uyku düzensizliklerinin de en sık görüldüğü aylardır. Bu aylarda, bebeğinizin rahatça uykuya dalması, sağlığı için gerekli olan kaliteli uykuyu alabilmesi ve konforlu bir uyku çekebilmesi için siz ebeveynlere büyük iş düşmektedir. Bu süreçte size yardımcı olacak ürünler ise şu şekilde sıralanabilir:

Yenidoğan Uyku İhtiyaçları

Açıklama

Budizzz uyku arkadaşı

Bebeğiniz doğduğunda, anne karnındayken ona 9 ay boyunca eşlik eden beyaz gürültü seslerinden mahrum kalacağı için huzursuzluk, uykuya dalmakta zorlanma, ağlama krizleri gibi birçok sorunla karşılaşacaktır. Ancak içinde bebek ağlama sensörü de bulunan beyaz gürültülü uyku arkadaşı Budizzz, bebeğinizin sakinleşmesini ve 5 dakika içinde kolayca uykuya dalmasını sağlayacaktır.

Yenidoğan beşiği

Yenidoğan bebekler için en uygun yataklar, yenidoğanlara özel tasarlanan beşiklerdir. Ani bebek ölüm sendromu riskini en aza indirmek için de bu ürünleri tercih etmeniz gerekir.

Reflü yatağı/yastığı

Bebekler uzun bir süre (bazen 3-5 yaşına kadar) fiziksel gelişim hızları nedeniyle yastık kullanamamaktadır; bu sebeple oluşabilecek reflü ya da omurilik yapısında bozukluklar gibi sorunların önüne geçmek için reflü yatağı edinmenizi tavsiye ederiz.

yendioğan bebek uyku ihtiyaçları 

Yenidoğan Bebeğin Kıyafet İhtiyaçları

Öncelikle belirtmek isteriz ki bebekler çok hızlı büyüdükleri için, her ay yeni kıyafetler almak zorunda dâhi kalabilirsiniz. Bu sebeple, bulunduğu aya uygun kıyafetleri yeterli sayıda almanız yeterli olacaktır. Özellikle yenidoğan döneminde gelen hediyelerin birçoğu giyim ürünü olduğu için, bu konuda aceleci davranmamanızı, öncelikle ihtiyacınız olan ürünlerden 2-3 tane almanızı tavsiye ederiz. Doğumun hemen ardından yaşayacağınız yoğun tempoda size yardımcı olacak yenidoğan kıyafetlerini şöyle sıralayabiliriz;

 

Yenidoğan Giyim İhtiyaçları

Açıklama

Şapka

Çok üşüyen miniğiniz hasta olmasın diye mutlaka şapkasını hazır etmelisiniz ve terlemeden kaynaklı saç sorunları yaşamaması için şapkasını sıklıkla değiştirmelisiniz.

Çorap

Miniğiniz dünyaya hangi mevsimde gelmiş olursa olsun, ayakları üşüyecektir ve ayaklarını sıcak tutmanız büyük önem taşımaktadır. Eğer kış mevsiminde doğacak ise çoraplara ek olarak patik de almanızı ve hazırda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Çıtçıtlı body

Hem bebeklerini sıcak tutacak hem de altını değiştirirken size büyük yardımı dokunacak çıtçıtlı bodyler, bebek giyim ihtiyaçlarının vazgeçilmezleridir. Doğum yapacağınız mevsime göre, uzun kollu ya da kısa kollu modellerinden birini seçebilirsiniz.

 

Tulum

Tulumlar, bebekler hızlı büyüdüğü için uzun süre kullanılamayan bebek kıyafetlerinin başında gelmektedir, bu sebeple ihtiyacınız olduğu kadarını almanızı tavsiye ederiz. Özellikle kış aylarında, ayakları kapalı olan tulumların içine çorap giydirmek bebeklerinizi ısıtmak için çok yararlı bir yöntemdir.

Patik

Özellikle kış aylarında doğum yapacaksanız ve soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, miniğinizin patiklerini önceden hazır etmenizi tavsiye ederiz.

Zıbın

Hastane çantanızda da olması gereken zıbın da bebeklerin hızlı büyümelerinden nasibi alan bebek kıyafetlerinden biridir, bu sebeple yeterli miktarda almanızı ve bebeğiniz büyüdükçe yenilemenizi tavsiye ederiz.

Pijama

Bebeğiniz hassas cildine zarar vermemesi için sağlıklı ve nefes alan kumaşları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Bebeğiniz geceleri terlediğinde de cildinin nefes alması birçok deri problemi riskini azaltır. Ayrıca, pijama altlarının ayaklarının kapalı olması da bir artıdır.

Yelek ya da Hırka

Ortam sıcaklığı değişiminden kaynaklanan sorunların önüne geçmenin en iyi yolu, biz yetişkinlerin de sıklıkla başvurduğu yelek ve hırkalardır. Ancak, 1 adet almanız dâhi yeterli olabilir; çünkü kültürümüzde en çok gelen bebek hediyelerinden biri de yelektir ve bebekler bazen giymeye bile fırsat bulamadan büyürler.

Eldiven

 

 

Miniğiniz dünyayı keşfetmeye çalışırken, yüzüne ve gözlerine zarar vermesin diye eldiven kullanmanız gerekecektir, bu sebeple eldiven sayısını biraz fazla tutabilirsiniz. Ancak belirtmek isteriz ki hem bebeğinizin motor becerilerinin gelişebilmesi hem de ellerinde cilt sorunları ortaya çıkmaması için, gözetiminiz altında olmak koşuluyla eldivenini gün içinde sıklıkla çıkarmalısınız.

 yenidoğan kıyafet ihtiyaçları listesi

Yenidoğan Bebeğin Beslenme İhtiyaçları

Yendioğan bebeğiniz ilk 6 ay anne sütüyle beslenecektir. Ancak, sütünüzün gelmemesi ya da az gelmesi durumunda (Özellikle sezaryen ve prematüre doğumlarda, süt kanalının henüz açılmaması nedeniyle sıklıkla yaşanan bir durumdur. Ayrıntılı bilgi için Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.) doktorunuzun önerdiği mamaları kullanmanız gerekmektedir. Bebeğinizi emzirirken size yardımcı olacak malzemelerin yanı sıra  emzirememe ihtimalinize karşı, sütünüzü sağmak ve bebeğinizi beslemek için ihtiyacınız olacak malzemeler şöyle sıralanabilir:

Yendioğan Beslenme İhtiyaçları

Açıklama

Emzirme minderi

Hem bebeğinizi daha kolay emzirmenizi sağlayan hem de reflü ihtimalini azaltan emzirme minderini mutlaka doğumdan önce hazır etmenizi tavsiye ederiz.

Biberon

Biberon ısıtıcısı

Biberon fırçası

Biberon seçerken mutlaka ürünü denemenizi ve damlatan ya da hızlı akan biberonları almamanızı tavsiye ederiz; çünkü hızlı akan biberonlar yenidoğanların beslenirken boğulmasına sebep olabilir. Mutlaka, tıpkı memeniz gibi çekmedikçe süt gelmeyen bir ürün tercih etmelisiniz.

Sterilizatör

Bebeğinizin kullandığı birçok ürünü temizlemenin ve sterilize etmenin en sağlıklı yolu, yüksek sıcaklık ve buharın gücünden yararlanan bu ürünlerdir. Ancak, geleneksel kaynatma yöntemi de aynı faydayı sağlayacaktır.

Göğüs pompası

Yendioğan döneminde sütünüzün az gelmesi durumunda kullabileceğiniz bu ürünü, bebeğinizin ilerleyen yaşlarında da siz yanında yokken sizin depoladığınız sütlerden faydalanması için kullanabilirsiniz.

Süt saklama makinesi

Süt kalama kabı

Eğer sütünüzü sağıyorsanız, sütün kalitesini kaybetmemesi için bu ürünlere başvurabilirsiniz. Bebeğinizi büyütürken işinize geri dönmeyi düşünüyorsanız da bu ürünler sayesinde, siz işteyken içmesi için bebeğinize süt depolayabilirsiniz.

Emzik

Her ne kadar emzik bebeğiniz için bir ihtyaç olmasa da bazı anneler kullanmayı tercih edebiliyor. Ancak belirtmek isteriz ki Bebeklerde Emzik Kullanımı tartışmalı bir konudur ve emziğinizi seçmeden önce ayrıntılı bilgi edinmenizi gerektirir.

Müslin örtü

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra, emzirme örtüsünün ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu fark edeceğinize eminiz. Ancak unutmamalısınız ki bu ürünler mutlaka %100 pamuktan üretilmelidir ve bebeğinizin cildine zarar vermemelidir. Dilerseniz Budizzz müslin örtünün özelliklerine ve kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz.

 

Yenidoğan Bebeğin Banyo İhtiyaçları

Yenidoğan bebeklerde banyo birçok ebeveynin telaşlandığı ve strese girdiği bir konudur. Ancak, “Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?” yazımızı okuduğunuz ve aşağıdaki ürünlere sahip olduğunuz sürece, çok başarılı olacağınızdan eminiz.

Yenidoğan Banyo İhtiyaçları

Açıklama

Bebek küveti seti

Bebeğinizi yıkamanızı kolaylaştıran bebek küveti setini seçerken içinde kova, maşrapa gibi ürünlerin de bulunduğu setleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bebek küveti süngeri/ matı

Bebek küvet setlerinde bulunan fileler ıslandıktan sonra bebeğin üşümesine neden olduğu için, file yerine bebek küveti içine koyulan matlar ya da süngerleri tercih etmeniz daha sağlıklı olabilir.

Bebek şampuanı -sabunu

Bebek şampuanı ya da sabunu adı altında satılıyor dâhi olsa bu ürünlerin alkol, paraben ya da benzeri kimyasalları içermemesine dikkat etmelisiniz.

Banyo termometresi

Eğer bebek küvetinizin kendi termometresi bulunmuyor ise, bir adet banyo termometresi almanız bebeğinizi ideal sıcaklıkta yıkamanızı kolaylaştıracaktır.

Banyo havlusu

Bebeğinizin banyodan sonra iyice hassaslaşan cildine temas edecek olan bu ürünün mutlaka %100 pamuktan üretilmiş olması gerekmektedir. 

 yenidoğan bebek banyo ihtiyaçları listesi

Yenidoğan Bebeğin Bakım İhtiyaçları

Yendioğan bebeğinizin hassas cildine uygulamanız gereken ürünlerin yanı sıra burun tıkanıklığı, ateş gibi durumlarda ihtiyacınız olan ürünleri de bu listemizde bulabilirsiniz. Ürünlere geçmeden önce ayrıca belirtmek isteriz ki bebek bakımı ürünlerinin alkol, paraben ve bebeğinize zarar vermesi olası herhangi bir kimyasalı barındırmaması gerekmektedir.

Yenidoğan Bakım İhtiyaçları

Açıklama

Burun aspiratörü

Burun tıkanıklığı bebeklerde beslenme ve uyku düzeni gibi birçok sorunu da beraberinde getirmektedir ve burun aspiratörünüzü önceden almanız büyük önem taşımaktadır. Burun aspiratörü seçeneklerini ve hangisinin hangi aya uygun olduğunu öğrenmek için, Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

Ateş ölçer

Bebeklerde ateş birçok ebeveynin korkulu rüyası olmasına rağmen, bebeklerin türlü sebepler nedeniyle sıklıkla yaşadığı bir durumdur. Hem bebeklerde ateş ölçer çeşitleri ve hangi aya uygun oldukları hem de bebeklerde ateş nedenleri ve yapılması gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi için, Bebeklerde Ateş Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebek deterjanı

Bebeğinizin hassas cildinin zarar görmemesi ve kimyasallardan etkilenmemesi için, cildi ile temas eden her ürünü bebek deterjanı ile yıkamanız gerekmektedir. Almadan önce içindekiler bölümünü kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Tırnak makası

Tırnak törpüsü

Bebeğinizin yüzüne ve gözlerine zarar vermesini engellemek için, yalnızca eldiven kullanımı yeterli olamamaktadır ve mutlaka yenidoğanlar için özel üretilen tırnak bakım setlerini kullanmanız gerekmektedir. İlk aylarda tırnaklarını kesmekte zorlanırsanız, yalnızca törpü de kullanabilirsiniz.

Kulak temizleme çubuğu

Bebekler için özel olarak üretilen kulak temizleme çubuklarını kullanıyor dâhi olsanız bebeğinizin hassas kulaklarına zarar vermemek için, çok nazik davranmanız gerekmektedir. Kulak temizleme çubuklarını kullanmadan önce, nasıl kullanılacağına dair çekilen ayrıntılı videolardan yararlanabilirsiniz.

Yenidoğan ıslak mendili

İçindekiler bölümünü mutlaka kontrol etmeniz gereken bir diğer ürün.

Reflü yatağı/yastığı

Bebeğinizi gün içinde üzerinde yatıracağınız ya da taşıyacağınız ürünlerin bebeğinizin omurilik, boyun ve mide sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. “Bebeklerde Yastık Kullanımı” yazımıza göz atarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Nem makinesi

İklimi kuru bir bölgede yaşıyorsanız ya da kalorifer nedeniyle evinizin havası çok kuruysa, bebeğinizin odasını nemli tutmak için bu makinelerden edinebilir ya da kaloriferin üzerne bir kase sıcak su koyabilirsiniz; çünkü kuru hava, bebeğinizin cildine ve solunum sistemine zarar verebilir.

Pişik kremi

Annelerin en büyük yardımcılarından biri de pişik kremidir; yalnızca yaz aylarında değil, bebeğinizi kalın giydirmeniz gereken ve terleme oranı yazı aratmayacak olan kış aylarında da size çok yardımı dokunacaktır.

Güneş kremi

Eğer bebeğiniz yaz mevsiminde doğdu ise ve güneş ışınlarına maruz kalıyorsa, bebekler için üretilen güneş kremlerinden mutlaka edinmenizi tavsiye ederiz. Böylece, bebeğinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.

 yenidoğan bebek bakım ihtiyaçları

Yenidoğan Bebeğin Seyahat İhtiyaçları

Yenidoğan bebekler, doktor kontrolleri ya da gezmeler derken sandığınızdan çok daha fazla seyahat ediyorlar ve bu seyahatler sırasında hem konforları hem de güvenlikleri için belli bebek taşıma ürünlerine ihtiyaç duyuyorlar. İşte bu ürünler arasında önde gelenler;

Yendioğan Seyahat İhtiyaçları

Açıklama

Bebek arabası

Bebeğiniz için seçeceğiniz bebek arabasının konforlu ve ergonomik olmasının yanı sıra sizin kolaylıkla taşıyabileceğiniz ve temizleyebileceğiniz ürünler olması da önemlidir.

Ana kucağı

Kanguru

Bebek arabasını taşımak istemediğiniz zamanlarda, çok fazla merdiven kullanmanız gerektiğinde ya da bebeğinizin kucak alışkanlığı edinmesini istemediğinizde, bu ürünler çok işinize yarayacak.

Oto koltuğu

Herhangi bir kaza ya da aksilik anında bebeğinizin keyfi dâhi bozulmadan seyahatine güvenle devam edebilmesi için oto koltukları çok önemlidir. Yalnızca özel arabası olan ebeveynlere değil, taksi ile seyahat eden ebeveynlere de tavsiye ederiz. Alışverişinizi yapmadan önce Bebek Oto Koltuğu Seçme rehberimize göz atabilirsiniz.

 

Yenidoğan bebeğinizi karşılamak için ihtiyacınız olan her ürünü bildiğinize ve listenizi hazırladığınıza göre, sıra miniğinizin gelişiminde ay ay nelerin değiştiğini ve sizin büyüme serüveninde ona yardımcı olabilmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenmeye geldi. Ay Ay Bebek Gelişimi rehberimizi ziyaret ederek, bebeğinizin içinden geçtiği değişimleri öğrenebilir, gelişimine destek olmak için neler yapmanız gerektiğine dair tüyolar alabilir ve aşı takvimi, boy/kilo oranı gibi ayrıntıları kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Yenidoğan Temel Bakım Rehberi

Sıkça Sorulan Sorular

Yenidoğan bebeğin ihtiyaçları nelerdir?

Yenidoğan bebeklerin ihtiyaçları kısa cümlelerle bitecek gibi değil. Ancak, Yenidoğan Bebek İhtiyaçları Listesi yazımızda, beslenme, banyo, kıyafet gibi başlık başlık ayrılmış ihtiyaç listeleri mevcuttur.

Yenidoğan bebekler için kullanışlı hediyeler nelerdir?

Yenidoğan bebekler için en kullanışlı hediyeler, Yenidoğan Bebek İhtiyaçları Listesi kapsamındaki tüm ürünlerdir.

Yendioğan bebekler uyku arkadaşı kullanabilir mi?

Budizzz beyaz gürültülü uyku arkadaşı doğumdan itibaren kullanıma uygundur.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Hepsini Gör
 • Doğum Çantası Hazırlama ve Kontrol Rehberi - Budizzz

  Doğum/ Hastane Çantası Hazırlama ve Kontrol Rehberi

  Doğum çantası ne zaman hazırlanmalı sorusundan hastane çantasında olması gerekenlere kadar tüm sorularınızın yanıtlarını rehberimizde bulabilirsiniz.
 • mutlu çocuk yetiştirme reçetesi

  Mutlu Çocuk Nasıl Yetiştirilir, Neler Yapılmalıdır?

 • mindful parenting

  Mindful Ebeveynlik Nedir, Neden Önemlidir?