Beyaz Gürültü (White Noise)

İçerik
Beyaz Gürültü Hakkında

Beyaz Gürültü Sesleri

Beyaz Gürültü Dinle

1.  Fön Makinesi Sesi

2.  Süpürge Sesi

3.  Pışpış Sesi 
4.  Ninni Sesi

5.  Anne Karnındaki Sesi

6.  Deniz Dalgaları Sesi

7.  Kalp Atışı Sesi

Bebekler İçin Beyaz Gürültü

Bebeklerde Beyaz Gürültü Kullanımı ve Faydaları

Beyaz Gürültü Oyuncağı

Sıkça Sorulan Sorular

1.       Beyaz Gürültü Nedir?

2.       Beyaz Gürültü Bebekler İçin Zararlı Mıdır?

3.       Beyaz Gürültü Ne Zaman Bırakılmalıdır?

4.       Beyaz Gürültü Sesleri Nelerdir?Beyaz Gürültü (White Noise)

budizzz

Yenidoğan bebeklerin rahatça uykuya dalmalarını sağlayan, onlara anne karnındaki sese benzer bir ses sunarak sakinleşmelerine sebep olan sesler bütününe beyaz gürültü (white noise) adı verilir.

Tıpkı beyaz ışığın, farklı frekanslardaki tüm renklerin bir araya gelmesiyle oluşması gibi; beyaz gürültü de, 20 bin kadar ses frekansının bir araya gelmesiyle oluşur. Yani tek bir ses değil, üst üste binmiş sesler topluluğudur.

Yapılan araştırmalar, bu ses topluluğunun, anne karnındaki sese olan benzerliği nedeniyle doğum sonrasında da bebeklere birçok yararı olduğunu göstermektedir. Hatta geleneksel olarak bebek uyutmada kullanılan ninnilerden  bile etkilidir. 

Ayrıca bebek uyutmakta kullanılan pışpış seslerinin de bir tür beyaz gürültü olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak internette bebek uyutan müzikler ya da anne karnındaki ses gibi başlıklarla sunulan her sesin beyaz gürültü olmadığı ve doğru tip beyaz gürültü kullanımının çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bebeğinizin sakinleşmesi ya da rahatça uykuya dalması için hangi sesleri kullanmanız gerektiği, beyaz gürültünün bebeğinize faydaları ve doğru tip beyaz gürültü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca çocuk ve yenidoğan hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural ile gerçekleştirdiğimiz "Budizzz ve beyaz gürültü bebeklerin uyku sağlığına nasıl etki ediyor?" söyleşimize de göz atabilirsiniz.


Beyaz Gürültü Sesleri Nelerdir?

Bebeğinizin kendini en az anne karnındaki kadar güvende hissetmesi ve kolayca kaliteli bir uykuya dalması için kullanabileceğiniz beyaz gürültünün, hangi kaynaklardan elde edilebileceğini bilmek, yararlarını bilmek kadar önemlidir.

Mesela; ninniler gibi bebek uyutan müzikler dış seslerden bebeğinizi yalıtarak çabuk uyumasını sağlar; ancak bebeğinizin huzursuzluğunu gidermekte beyaz gürültü kadar etkili değildir. Bu yüzden, Budizzz uyku arkadaşının içinde bulunan, bebek ağlamasına duyarlı ses cihazı, 5 farklı beyaz gürültü sesini (kalp atışı anne karnı ambiyansı, kalp atışlı beyaz gürültü, deniz dalgaları, saç kurutma makinesi sesi, pışpış sesi) içererek bebeğinize en uygun ortamı sağlamayı hedeflemektedir.Beyaz Gürültü Dinle

Yukarıda da ayrıntılarıyla açıklandığı gibi; yenidoğan bebeklerinize doğru tip beyaz gürültü sesleri dinletmek ve bebeğinizin hak ettiği uygun ortamı sağlamak, onların sağlığı için çok önemlidir.

Biz, sizin ve bebeğinizin sağlığına değer veren #budizzzailesi olarak, uzman görüşleri doğrultusunda hazırladığımız uyku arkadaşı ile doğru tip beyaz gürültü ihtiyacınıza cevap verebilmeyi hedefliyoruz.

Budizzz uyku arkadaşı sayesinde, bebeğiniz ihtiyacı olan huzuru ve mutluluğu yaşarken internetten dinlediğiniz beyaz gürültü sesi seslerindeki reklamlar yüzünden uyanmaz. Böylece bebeğiniz sağlığı için gerekli olan kesintisiz uykuyu alırken, siz de gönül rahatlığıyla dinlenebilir ya da diğer sorumluluklarınızı yerine getirebilirsiniz.

Ayrıca, bu platformdan Budizzz içindeki beyaz gürültü seslerini ücretsiz dinleyerek deneyebilirsiniz.

Fön Makinesi Sesi Dinle

Fön makinesi sesi, arka plandaki sesleri bastıran ve sürekli tekrar eden beyaz gürültünün bir çeşididir ve bebeğinizin sakinleşmesine ya da huzur içinde uyumasına fayda sağlar. Bu sebeple, günümüzde birçok ebeveyn bebeklerini uyuturken fön makinesi sesini kullanmaktadır. Ancak fön makinesinin bebekleri doğrudan ve uzun süreli radyasyona maruz bıraktığı ve bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğu gerçeği göz ardı edilmektedir. Ayrıca, elektrikli aletlerin uzun süre bebeklerin yanında tutulması da ciddi bir tehlike oluşturmaktadır ve kaçınmanız gereken bir durumdur. Biz, hem bu olumsuzlukların önüne geçmek hem de bebeğinizin kolayca uykuya dalmasını sağlayacak olan fön makinesi sesini dinletmeye devam etmek için Budizzz uyku arkadaşını edinmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu platformdan, Budizzz’in içinde bulunan fön makinesi sesini ücretsiz olarak dinleyebilir ve deneyebilirsiniz.


Süpürge Sesi Dinle


Beyaz gürültü kategorisinin bir diğer bileşeni olan süpürge sesi de ebeveynler tarafından çok kullanılmaktadır. Ancak elektrikli süpürge sesinin, bebeğinizin rahatlıkla uykuya dalmasına yardımcı olmakla beraber; portatif olmayışı ve ses düzeyinin ayarlanamıyor oluşu, sorun teşkil etmektedir. Bebeğini beyaz gürültünün bir diğer formu olan süpürge sesiyle uyutmaya alışan ebeveynler, özellikle seyahat durumlarında, bebeklerde huzursuzluk ve uyku düzeninde bozulma gibi sorunlar yaşamaktadır. Ancak hem yüksek ses düzeyinden bebeklerinizi korumak hem de seyahat zamanlarınızda kullanmak için Budizzz uyku arkadaşını edinmenizi ve içindeki beyaz gürültü seslerinden faydalanmanızı da öneriyoruz.


Anne Karnındaki Sesi Dinle


Genel olarak dijital ortamlarda oluşturulan ve elektronik cihazlarca sunulan beyaz gürültünün en sağlıklı formu anne karnındaki halidir. Bebeğinizin ilk kalp atışlarını dinlerken karşılaştığınız bu ses, yenidoğan bebeklerin dış dünyaya alışması ve kendini güvende hissederek uyumasını sağlamasına rağmen, maalesef herhangi başka bir araç tarafından sağlanamamaktadır. Bu sebeple ebeveynler, internetten bebeklerine bu sesi dinletmek zorunda kalmakta ve farkında olmadan bebeklerini yoğun radyasyona maruz bırakmaktadır. Ancak Budizzz uyku arkadaşı edinerek, anne karnındaki sesi dinlemeye devam edebilir ve bunu yaparken tablet, bilgisayar gibi yoğun radyasyon yayan cihazlardan bebeğinizi uzak tutabilirsiniz. Dilerseniz Budizzz’in içindeki anne karnındaki sesi ücretsiz ve reklamsız olarak bu platformdan dinleyebilir ve deneyebilirsiniz.

Pışpış Sesi Dinle

Anneannelerimizin bizi uyuturken pışpışladığını hepiniz hatırlarsınız. İç güdüsel olarak senelerce kullanılan ve gelenekselleşen pışpış sesinin de aslında bir beyaz gürültü türü olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sebeple, Budizzz'i geliştirirken bebekleri sakinleştirdiği ve uykuya dalmalarını kolaylaştırdığı bilimsel olarak kanıtlanan beyaz gürültü seslerinin yanı sıra anneannelerimizden bize miras kalan pışpış sesini de kullandık. Pışpış sesi de tıpkı diğer beyaz gürültü sesleri gibi bebeklere anne karnındaki huzurlu ortamı hatırlatarak, uyumalarını kolaylaştırmakta ve dış sesleri maskeleyerek bebeklerin uykularının bölünmesini engellemektedir. Siz de bebeğinizi uyutmak için pışpın gücünden gönül rahatlığıyla faydalanabilirsiniz. Ancak eğer bebeğiniz uykuya dalarken, kahvenizi yudumlamak ve kendinize vakit ayırmak isterseniz, Budizzz uyku arkadaşından da edinebilirsiniz. Böylece Budizzz, sizin yerinize bebeğinizi pışpışlayarak tatlı uykulara dalmasını sağlar.

Ninni Sesi Dinle

Bebekleri uyutmak için kullanılan ninni ezgileri dünyanın her yerinde ve her kültürde karşımıza çıkmaktadır. Bu seslerin genel özelliği, yöresel ezgileri barındırmasının yanı sıra bu seslerin belli bir ritim içinde tekrar etmesidir. Birbirini tekrarlayan bu sesler hem beyaz gürültü gibi uğultulara olan benzerliği hem de sakinleştirici özellikleri sayesinde bebeklerin kolayca uykuya dalmalarını sağlar. Ancak, ninni seslerinin maskeleme özelliği yoktur; bu sebeple, bebekleri uyutsa dahi dış sesleri bloke ederek yeniden uyanmamalarını sağlayamaz. Ancak Budizzz uyku arkadaşını edinerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz çünkü Budizzz uyku arkadaşı ninni sesinin yanı sıra 5 farklı beyaz gürültü sesi de barındırmaktadır. Böylece bebeğinizi ninni sesiyle uyuttuktan sonra, beyaz gürültü seslerini açabilir ve bebeğinizin kardeş sesi ya da komşu gürültüsü tarafından uyandırılmasını engelleyebilirsiniz.


Deniz Dalgaları Sesi DinleAnne Karnı Kalp Atışı Sesi Dinle

Bebekler İçin Beyaz Gürültü

Uzmanlar, beyaz gürültünün bebeklere olan faydalarını iki farklı kuram çevresinde açıklamaktadır.

  • Birinci kuram, beyaz gürültünün baskınlığı sayesinde çevredeki sesleri maskeleme özelliğine dayanır. Bu sayede, odaklanmayı engelleyecek arka plan seslerini kapatır ve hem yetişkinlerin hem de bebeklerin rahatça uyuyabilmelerini sağlar. Beyaz gürültü ile bebek uyutmak, bebeğiniz kardeşinin çıkardığı gürültüden ya da komşudan, sokaktan vb. gelen seslerden etkilenmeden sağlığı için gerekli olan uykuyu almasını sağlar. Ayrıca beyaz gürültü, maskeleme özelliği sayesinde, infantil kolik sorunu olan bebeklerde (kolik bebek) etraftaki uyaran artışıyla oluşan huzursuzluk, ağlama krizleri ve uyku sorunlarını gidermektedir.
  • Beyaz gürültünün yararları konusundaki ikinci kuram ise; beyaz gürültünün, anne karnındaki sese olan benzerliği sayesinde bebeğin hayata adaptasyonunu kolaylaştırdığı ve bebekleri sakinleştirdiği gerçeğine dayanmaktadır. Bebeğinizin ilk kalp atışlarını dinlerken bir uğultunun ona eşlik ettiğini fark etmişsinizdir. Beyaz gürültüye çok benzeyen bu uğultu, anne karnındaki süre boyunca bebeğinize eşlik eder, ancak doğumla birlikte bebeğiniz alışkın olduğu bu uğultudan mahrum kalır ve dış dünya seslerine alışana kadar huzursuzluk yaşar. Beyaz gürültü (white noise) ise bebeklere mutlu ve huzurlu oldukları anne karnındaki sese en benzer uğultuyu sağlayarak kendilerini yeniden güvende hissetmelerini sağlar. Böylece bebeğiniz yepyeni bir dünyaya alışırken, kendini huzurlu hissetmeye ve rahatça uykuya dalmaya devam eder.

Bu özellikleri sayesinde beyaz gürültüyü, bebeğinize huzurlu ve kesintisiz bir uyku sağlamanın yanı sıra; infantil kolik sorununu çözmek ve özellikle ilk 3 ayda bebeğinizin uyku düzenini oturtmak için kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Beyaz Gürültü (White Noise) Kullanımı ve Faydaları

  • Yenidoğanlarda uyku düzenini oturtmak için beyaz gürültüyü kullanabilirsiniz. Uzmanlar tarafından bebeklerin uyku düzeninin ilk 3 ayda oturulması önerildiği için özellikle uyku sorunu olan bebeklerinizi uyuturken beyaz gürültü sesi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Beyaz gürültünün bir diğer faydası yenidoğanları ve bebekleri sakinleştirmesidir. Bu sakinleştirme özelliğinin sebebi, beyaz gürültünün anne karnındaki ses ile olan benzerliğidir. Beyaz gürültü sayesinde, huzurlu ve mutlu olduğu anne karnındaki ambiyansı yeniden yakalayan bebeğiniz sakinleşecek ve daha az huzursuzluk yaşayacaktır.
  • Sakinleştirici özelliği, infantil kolik sorunu olan (kolik bebek) ya da yüksek ateş sıkıntısı yaşayan bebeğinizde de oldukça işe yarayacaktır. Kolik bebek durumunda beyaz gürültünün sakinleştirici özelliği, bebeğinizin gaz kaynaklı sıkıntı ve huzursuzluğun önüne geçecektir. Yüksek ateş durumunda ise ateş yüzünden ağlayan bebeğinizi sakinleştirecek ve ağlama bitiminde bebeğinizin ateşi daha hızlı düşecektir.
  • Beyaz gürültü sesinin bebeklere olan bir diğer önemli faydası ise bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasını sağlıyor oluşudur. Böylece bebeğiniz sağlığı için gerekli olan uykuyu alırken siz de kendinize ve diğer sorumluluklarınıza daha fazla vakit ayırabilirsiniz.
  • Beyaz sesin bebeklerde kullanımındaki bir diğer önemli faydası ise maskeleme özelliğidir. Maskeleme özelliği, en basit haliyle, beyaz gürültünün sağladığı uğultu dışındaki sesleri bloke ederek odağı kendinde tutması yeteneğidir. Bu özellik sayesinde uyuyan bebeğiniz, ani gürültüler, yere eşya düşmesi, kardeş gürültüsü ve benzeri seslerden etkilenip uyanmayacak ve kaliteli bir uyku geçirecektir.
  • Ayrıca bebeklerde beyaz gürültü kullanımı, seyahat ve benzeri bebeğinizin günlük rutinin bozulduğu durumlarda edinmiş olduğu uyku düzeninin de bozulmasının önüne geçmektedir. Bu özelliğinden faydalanabilmek ve bebeğinizin uyku rutinini ister komşuda, ister yolculuk anında devam ettirebilmek için en etkili yol, ona beyaz gürültü sesleri içeren bir cihaz bulunan uyku arkadaşlarından (beyaz gürültü oyuncağı) edindirmektir.

Beyaz Gürültü Oyuncağı

İçinde beyaz gürültü aleti bulunan ve huzur vermesi, odaklanmayı kolaylaştırması ya da bebeklerin kolayca uykuya dalması ve uyku düzeninin oturması amaçlı kullanılan oyuncaklara beyaz gürültü oyuncağı adı verilir. Bu oyuncakların ses seviyelerinin uzun süreli kullanıma uygun olması ve doğru tip beyaz gürültü içermesi, kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerdir. Buradan hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabileceğiniz Budizzz uyku arkadaşı, doğumdan yetişkinliğe kadar her yaşta insanın kullanımına uygun olan doktor onaylı ve güvenilir bir beyaz gürültü oyuncağı örneğidir. İçindeki akıllı ağlama sensörlü cihaz; anne karnı ambiyansı, kalp atışı sesi, deniz dalgaları, saç kurutma makinesi, pışpış ve ninni sesi olmak üzere 6 farklı ses barındırmaktadır ve hem beyaz gürültü dinlemek isteyen yetişkinlerin hem de bebeklerin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmıştır. Sıkça Sorulan Sorular

1.      Beyaz Gürültü Nedir?

Beyaz gürültü (white noise), anne karnındaki uğultuya en çok benzeyen ses olarak bilinen ve 20 bin kadar ses frekansının bir araya gelmesiyle oluşan, kompakt bir sesler bütünüdür. Frekans kompaktlığı sebebiyle beyaz ışığa benzetilmekte ve bu nedenle de beyaz gürültü olarak adlandırılmaktadır. Beyaz gürültüye örnek olarak; pışpış sesi ve fön makinesi sesi verilebilir. Beyaz gürültü olarak kategorize edilen bu ve benzeri seslerin, hem sahip oldukları maskeleme özellikleri hem de anne karnındaki sesle olan benzerlikleri nedeniyle doğumdan yetişkinliğe kadar her yaştan birey için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

2.     Beyaz Gürültü Bebekler İçin Zararlı Mıdır?

Doğru kullanılan beyaz gürültünün ne yetişkinlere ne de bebeklere hiçbir zararı bulunmamaktadır. Aksine yapılan çalışmalar, beyaz gürültünün bebeklerin kolay uykuya dalması, sağlıkları için gerekli olan uyku düzenini kısa sürede oturtması ve sakinleşmesi için çok yararlı olduğunu göstermektedir. Önemli olan doğru tip beyaz gürültünün, doğru desibel aralığında kullanılmasıdır. Örneğin; 75 desibel üzerinde beyaz gürültü dinletmek, bebeğinizin işitsel sağlığını olumsuz etkileyebilir, bu yüzden 50 desibeli geçmeyecek şekilde kullanılması en sağlıklısıdır. Bu ve benzeri olumsuzlukların önüne geçmek ve beyaz gürültünün avantajlarından yararlanabilmek için Budizzz gibi doktor onaylı beyaz gürültü cihazlarını kullanmanız önemlidir. Ayrıntılı bilgi için yenidoğan ve çocuk hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural ile bebeklerde beyaz gürültü kullanımı ve sağlık üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumanızı tavsiye ederiz.

3.      Beyaz Gürültü Ne Zaman Bırakılmalıdır?

Özellikle ilk 3 aylık dönemde yenidoğanların uyku düzenini oturtmak için sıklıkla kullanılan beyaz gürültü, her yaş grubundan insanın kullanımına uygundur. Ancak 6. aydan sonra, kullanımının yavaş yavaş azaltılması ve ihtiyaç halinde başvurulması önerilmektedir. Zaten ilk 6 aylık süreç bebeğinizin uyku düzeninin oturması ve anne karnından sonra dış dünya seslerine de alışarak kendini güvende hissetmesi için yeterlidir. 6. aydan sonra, seyahat gibi bebeğinizin rutininin bozulduğu zamanlarda, diş ağrısı gibi nedenlerle yaşanan huysuzluk ve uykusuzluklarda, komşu ya da kardeş gürültüsü gibi dış uyaranların bebeğinizin uykusunu böldüğü durumlarda kullanımına gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.

4.      Beyaz Gürültü Sesleri Nelerdir?

Bebeğinizin ilk kalp atışlarını dinlerken kalp sesine eşlik ettiğini duyduğunuz uğultuya, yani anne karnı ambiyansına en yakın sesler bebekler için kullanabileceğiniz beyaz gürültü sesleridir. En bilinen beyaz gürültü sesleri; saç kurutma makinesi sesi, elektrik süpürgesi sesi, çamaşır makinesi sesi gibi mekanik seslerin yanı sıra deniz dalgaları, şelale, yağmur gibi doğada tekrar eden seslerdir. Ayrıca, gelenekselleşmiş 'pışpış' da bir tür beyaz gürültüdür.