Kolik bebeklerin tek bir tanımı bulunmamakla beraber bazı belirgin belirtileri vardır. Uzun süre yüksek seste ağlamak, şiş karın bölgesi ve ağlama süresinin günde 3 saatten fazla olması gibi. 3 haftalıktan yaklaşık 4 aylık olana kadar süren bir dönemi kapsar. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebeklerin uzun süre ağlamaları gaz sancısından kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple ağlama nöbetleri yaşayan bebeklere kolik bebek denir. Kolik tanısı yalnızca doktorlar tarafından konulur. Her ağlayan ya da her gazı olan bebeğin kolik olduğu düşünülmemelidir.

Gaz sancısı ile aralıksız süren ağlama nöbetleri, bebeğin hem uyku düzenini hem beslenme düzenini etkiler. Bazı yöntemler ile bu nöbetleri sakinleştirebilirsiniz. Her bebekte her yöntem işe yaramayabilir, birden fazla yöntemi aynı ağlama süresinde denememeye özen göstermeniz önemlidir. Sürekli yeni uyarana maruz kalmak bebeğinizi daha da hırçınlaştırabilir.

Kolik Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

  • Bebeğiniz ağlamaya başladığında kucakta veya beşiğinde ritmik hareketlerle yavaşça uyuması için sallayın.
  • Emme refleksi ağlama nöbetlerini sakinleştirici etkiye sahiptir. Ağlama esnasında emzirebilir veya emziğini vermeyi deneyebilirsiniz.
  • Emziren annelerin beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Gaz yapıcı besinleri tüketmemeye özen göstermelidir. Eğer bebeğiniz mama ile besleniyorsa mutlaka doktorunuzun önerdiği mamayı kullanmalısınız.
  • Dışarı çıkabilme imkânınız var ise açık hava bebekleri sakinleştirici etkiye sahiptir. Bebeğinizin pusetiyle veya arabanızda kısa bir tur atarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.
  • Masaj herkese iyi geldiği gibi kolik bebeklere de yardımcı olur. Doktorunuza danışarak edineceğiniz bitkisel yağlar ile yapacağınız masaj bebeğinizin rahatlamasına destek olacaktır.
  • Kolik bebekler müziğe karşı hassastırlar. Beyaz gürültü sesleri onları sakinleştirici etkiye sahiptir. Beyaz gürültü özelliğine sahip uyku arkadaşı edinerek, sakinleşmesini sağlayarak uykuya geçişini kolaylaştırabilirsiniz.
  • Bebeğinizi ılık su altında karın bölgesine yavaşça dairesel masajlar yaparak yıkayıp, rahatlatabilirsiniz.
  • Göğsünüzün üzerinde yüzüstü yatacak şekilde uyutmaya çalışırsanız, kalbinizin sesini duyarak daha güvende hissedecek ve karın üstü uzandığı için de gazının çıkmasına yardımcı olacaktır.
  • Ebeveynlerinin stresini bebekler direk hissederler bu yüzden stresli olduğunuz zamanlar bebeğinizin ağlama krizi daha da şiddetlenebilir. Bebeğinizin yanında olabildiğince sakin kalmaya ve bebeğinize stres aktarmamaya özen göstermelisiniz.
  • Bebekler emerken aceleci davranıp çok hava yutabilirler mutlaka her emzirme sonrası bebeğinizin gazını çıkarmaya özen gösterin.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün Kolik Rehberi'ne de göz atabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kolik bebek sendromu nedir?

Kolik bebek sendromunun tek bir tanımı olmasa dâhi bebeklerde ilk 3 haftadan 4. aya kadar sürebilen, gaz kaynaklı bir sağlık sorunudur.

Kolik bebek belirtileri nelerdir?

Karında şişlik, ateş, huzursuzluk, ağlama krizleri ve uyumayı reddetmek, kolik bebek sendromu belirtileridir.

Kolik bebekler nasıl sakinleştirilir?

Bebeğinizin ilgisini başka yöne çekmek, beyaz gürültü sesleri dinletmek ve ateşinin düşmesini sağlamak, kolik bebek sendromu belirtilerini hafifletebilir.

Kolik bebek sendromu nasıl tedavi edilir?

Doktorunuzun önerilerini uyguladığınız sürece, yaklaşık 4. ayda kolik bebek sendromunun düzelmesi beklenmektedir.