Gebelikte Uyku Hali ve Yorgunluk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hamilelikte uyku hali ne zaman

Hamilelikte sürekli uyku hali ve yorgunluk, gebelik döneminde sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Gebeliğin sürekli uykuda geçmesine ve anne adayının günlük hayatının sıkıntıya girmesine neden olan bu durumla nasıl baş edilir? Gelin birlikte gebelikte uyku hali neden olur, belirtileri ve çözüm yolları nelerdir?, inceleyelim.

Gebelikte Uyku Hali Neden Olur?

Hamilelikte sürekli yorgun hissetme ve uykulu olma nedenleri:

 • İlk trimester'da hızla artan progesteron hormonu
 • Kan basıncının düşmesi
 • Rahimdeki büyümeden kaynaklı sorunlar (sindirim sorunları gibi)
 • Sabah bulantıları ve su kaybı
 • Yanlış yatış pozisyonlarından kaynaklı kalitesiz uyku
 • Hormonal değişimler nedeniyle ortaya çıkan ve stail olmayan ruh hali
 • Stres ve kaygı sorunları

Dilerseniz Hamilelikte Uyku Pozisyonları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılabileceği gibi sık yaşanan bu yorgunluğun nedeni, gebelik boyunca yaşanan değişimlerdir. Bu değişimler hem fizyolojik hem de psikolojik olduğu için, şikayetler de gebeliğin belirli dönemlerinde artış ve azalış gösterebilir. Özellikle, hormonal ve fizyolojik değişimlere bağlı olan uyku hali trimesterlarda farklılık gösterir.

Gebelikte Uyku Hali Ne Zaman Olur?

 • Yorgunluk hissi ve aşırı uyku hali genellikle gebeliğin ilk haftalarında başlar ve 2. trimester'a kadar sürer.
 • Bunun nedeni, gebeliğin başında yaşanan hızlı progesteron ve östrojen artışıdır.
 • Ayrıca, gebeliğin ilk aylarında sıklıkla yaşanan sabah bulantıları da bir diğer nedendir. Eğer siz de çok bulantı yaşıyor ve istifra ediyorsanız, vücudunuz su kaybediyor ve bu da halsizliğe neden oluyor olabilir.
 • Bu durumla baş etmek için sabah bulantılarınızın arttığı dönemlerde bol su içebilir ve 1-2 günde bir tuzlu su tüketebilirsiniz.

hamilelikte halsizlik ve uyku

 • Gebelikte yorgunluk ve uyku halinin arttığı en yaygın 2. dönem ise 3. trimester'dır.
 • Bu dönemde yaşanan yorgunluk ve halsizliğin nedeni ise gebeliğin son dönemlerinde yaşanan fiziksel değişkliklerdir.
 • Son trimester'da rahim büyüyerek iç organları sıkıştırmaya başlar ve sindirim-dolaşım sistemlerinde sorunlara neden olur. Hatta anne adayında nefes alıp vermekte zorlanıyormuş gibi bir his bile oluşabilir.
 • Ayrıca, yine rahim büyümesine bağlı olarak annede sırt ve bel ağrıları baş  gösterir, uyku sorunları ortaya çıkar.
 • Bu nedenle, anne adayında uyku hali de denen gebelik halsizliği ortaya çıkar.

Gebeliğiniz boyunca vücudunuzda gerçekleşecek değişimleri ve gözleyebileceğiniz belirtileri takip etmek için Hafta Hafta Gebelik Rehberi'mizi kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Uyku Hali Ne Zaman Geçer?

Aşırı yorgunluk ve halsizliğin gebeliğin hangi dönemlerinde ortaya çıkabileceğini bilsek de ne zaman geçeceğini bilemeyiz; çünkü uyku hali tamamen annenin alışkanlıklarına ve gebelik değişimlerine uyum sağlamasına bağlıdır.

Ancak, gebelikte halsizliği ve uyku halini azaltmak için aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz. Böylece hem vücudunuz gebelik değişimlerine daha kolay ayak uydurur hem de uyku kaliteniz düşmez ve uykusuzluk hissi azalır.

Hamilelikte Yorgunluk Nasıl Geçer?

 1. Bol bol su tüketin. Sağlıklı bir gebelik için beslenmenize ne kadar özen gösteriyorsanız, aynı özeni tükettiğiniz su miktarına da göstermelisiniz.
 2. Sabahları spor yapın. Güne spor ile başlamak hem metabolizmanızı hızlandırır hem de daha enerjik uyanmanıza yardımcı olur. Ayrıca, özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde yeterli fiziksel aktivite yapmamanız uyku kalitenizin de düşmesine ve uykuya dalmakta zorluk çekmenize neden olabilir. Ancak, gebelik boyunca spor konusunda doktorunuza danışmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz; doktorunuzun da onayladığı bir program takip etmelisiniz.
 3. Öğünlerinizi bölerek tüketin. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde yaşanan yorgunluk ve uyku hali ile baş etmenin en iyi yolu sık sık ama az az yemektir. Böylece, sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanan halsizlik hissini de yaşamazsınız. Dilerseniz Gebelikte Gaz Sancıları yazımıza da göz atabilirsiniz.
 4. Uyku düzeninize dikkat edin. Hamilelikte uyku düzeni ilk günden itibaren çok önemlidir; aksi takdirde ilk 3 ay başlayan uyku sorunları kronikleşebilir. Bu da gebelik boyunca uyku sorunları, halsizlik ve kaygı yaşamanıza neden olabilir.
 5. Sabah güneşini kaçırmayın. Evet; yanlış okumadınız! Sabahları güneş ışınlarından faydalanırsanız, kortizon hormonunuz da azalır ve daha az kaygı-stres sorunu yaşarsanız. Gün boyu doğum endişeleri düşünerek geçen o halsiz saatler de giderek azalır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yeni gebelik uyku yapar mı?

Evet. Hamileliğin ilk dönemlerinde uyku sorunları ve halsizlik hali olur. Nedeni ise hızla artan östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Ayrıca, sabah bulantıları ve istifra da su kaybına, dolaylık olarak da halsizlik ve aşırı uyku haline neden olur.

Hamilelikte daha enerjik olmak için ne yapmalı?

Daha dinç bir gebelik için en etkili yöntemler; sabah erken kalkarak güneş ışınlarından faydalanmak, uyku düzenine özen göstermek ve sabah sporları yapmaktır.

 Hamilelikte uyku hali kaçıncı haftada başlar?

Gebelikte yorgunluk ve uykusuz hissetme şikayetleri, progesteron hormonunun arttığı ilk aylarda başlar ve 2. trimestera kadar devam eder. Sonrasında nispeten daha az sorun yaşansa da gebeliğin son aylarında bu şikayetler yeniden ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Hepsini Gör
 • Doğum Çantası Hazırlama ve Kontrol Rehberi - Budizzz

  Doğum/ Hastane Çantası Hazırlama ve Kontrol Rehberi

  Doğum çantası ne zaman hazırlanmalı sorusundan hastane çantasında olması gerekenlere kadar tüm sorularınızın yanıtlarını rehberimizde bulabilirsiniz.
 • mutlu çocuk yetiştirme reçetesi

  Mutlu Çocuk Nasıl Yetiştirilir, Neler Yapılmalıdır?

 • mindful parenting

  Mindful Ebeveynlik Nedir, Neden Önemlidir?

 • bebekler neden derin uykuya geçemez

  Bebeklerin Derin Uykuya Geçememe Nedenleri

  Sağlıklı ebeveynlerin sağlıklı bebekler demek olduğunu bilen Budizzz olarak, bebeklerde uyumama, uyku sorunları ve gerilemesinin nedenlerini listeledik