Ebeveynler arasında sıklıkla karşılaştığımız tedirginliklerden biri de uyku rutini bozulan bebeklere uyku eğitimi vermenin doğru olup olmadığı yönünde diyebiliriz; çünkü birçok ebeveyn, bebeklere uyku eğitimi vermenin sürekli ağlamalarına göz yummak olduğunu ya da anne bebek arasındaki bağı zayıflatacağını düşünüyor. Peki bu kaygılar doğru mu? Bebeklere uyku eğitimi vermek anneyle arasındaki bağı zayıflatır mı; bebeğe herhangi bir zararı var mıdır?

Öncellikle, Budizzz ailesi olarak bu soruların hepsinin cevabının “hayır” olduğunu belirtmekle başlayabiliriz. Bebeklere uyku eğitimi vermek demek, onları ağlarken yalnız bırakmak ve bu şekilde yalnız uyumaya alıştırmak demek değildir.

En basit haliyle uyku eğitimi, kucakta, emerken, sallanırken, gezdirilirken ve benzeri şekilde uyumaya alışmış bebeklerin, bu alışkanlıklarından vazgeçirilerek, uyku rutinlerini düzene sokma pratiğidir. Bebeklere yanlış uyku alışkanlıklarını bıraktırarak, sağlıklı uyku alışkanlıkları edindirmek olarak da düşünülebilir. Anne ile bebek arasındaki bağı zedeleme durumu ise tamamen uyku eğitimine doğru zamanda başlanıp başlanmadığıyla alakalıdır.

Bebeklerde Uyku Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

 • Uzmanlar, bebeklerde uyku eğitimine başlamak için en uygun zamanın, doğumu izleyen 4. ay olduğunu belirtmektedir ve özellikle ilk 3 ay, uyku eğitimi kesinlikle önerilmemektedir.
 • Bu durumun başlıca sebebi, ilk 3 ayın güven inşaası için olan önemi olarak görülebilir. 9 ay boyunca anne karnında huzurlu ve mutlu bir gelişim süreci geçiren bebekler, doğumu izleyen ilk 3 ayda dış dünyaya alışmakta ve anne karnı huzuruna tekrar kavuşmakta sorun yaşarlar.
 • Bu süreçte, uyku düzensizlikleri, sebepsiz huzursuzluk ve huysuzluk sonucunda ağlama krizleri çokça yaşandığı için, bebeğinizi sakinleştirmek adına uyku rutinine zarar veren şeyler dâhi denenebilir. Emzirerek sakinleştirmek, uyuyana kadar başında bekleyip konuşmak, gezdirmek, kucağa almak ve benzeri tüm yollar kullanılabilir. Böylece hem bebeğinizin sakinleşmesini ve uykuya dalmasını sağlamış olursunuz hem de aranızdaki bağı pekiştirebilirsiniz.
 • Ancak, hem tamamen size bağımlı bir bebek haline gelmesinin önüne geçmek hem de olumsuz uyku alışkanlıkları edinmesini engellemek adına, bebeğinize beyaz gürültü dinleterek bu sorunları aşmanızı tavsiye edebiliriz.
 • Beyaz gürültünün yenidoğanlar ve bebeklerin uyku düzeni üzerindeki etkileri, faydaları ve nasıl kullanılması gerektiği üzerine hazırladığımız beyaz gürültü sayfamızı inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebeklere uyku eğitimi vermenin, onları ağlamaya terk etmek ya da güvenlerini sarsmak demek olmadığını daha önceden belirtmiştik. Peki, bebekleri ağlatmadan, doğru uyku eğitimi nasıl verilir? Bu sorunun cevabını verebilmek için en çok kabul gören 3 uyku eğitimi modelini de artıları ve eksileriyle beraber açıklamaya çalışacağız. Size ve bebeğinize en uygun olan yönteme, kendi gözlemlerinize dayanarak karar verebilirsiniz. Doğru sistemi bulduktan sonra, bebeğinizin sağlıklı uyku alışkanlıkları edinmesi yalnızca birkaç gün sürecektir.

1. Tracy Hogg Uyku Eğitimi Yöntemi

Bebek hemşiresi olan Tracy Hogg, bu yöntemi bebeklerin ayrı uyuma alışkanlığı edinmelerinin, uyku düzeni oluşturma ve sağlıklı bir uyku geçirmek için gerekli olduğu varsayımına dayanarak oluşturmuştur. Uygulamak için izlemeniz gereken adımlar ise şöyledir;

 • Uyku saati yaklaşan ve mahmurlaşan bebeğinizi yatağına yatırmalı ve görüş alanından çıkarak, onu yalnız bırakmalısınız.
 • Bu yöntemi denemeye ilk başladığınızda, bebeğinizin ağlaması oldukça doğaldır. Böyle bir durumda, onu kucağınıza almalı; ama konuşmak, sevmek ya da emzirmek gibi ekstra bir işlem yapmamalısınız.
 • Bebeğiniz sakinleştiğinde ise onu tekrar yatağa koymalı ve uykuya dalana kadar bu işlemleri tekrarlamalısınız.

Tracy Hogg, bu yöntemin başlarda oldukça vakit alıcı bir yöntem olmasına rağmen, zamanla bebeğinizi uyutmak için harcadığınız sürenin kısalacağını ve bebeğinizin kendi kendine, yatağında uyumaya alışacağını belirtiyor. Ancak belirtmekte fayda var ki, bu yöntem bebeğinizin sakinleşmek için, size bağımlı olma alışkanlığını kırması konusunda pek yararlı olmayabilir.

2. Kim West Uyku Eğitimi Yöntemi

Kim West tarafından geliştirilen bu yöntem, uyku eğitimi sırasında bebeğinin ağlama ihtimalini en az düzeyde tutmak isteyen ebeveynler için oldukça ideal bir yöntem olarak görülmektedir. Ancak, özellikle yenidoğan döneminde uyku düzeninde fazla sorun yaşayan ve sık sık uyanan bebekler için uygulanması tavsiye edilmez; çünkü çok fazla zaman gerektiren bir yöntemdir ve uyku sorunu fazla olan bebeklerin ebeveynlerinin yeterli dinlenme ve uyumasının önüne geçerek, başka sorunları beraberinde getirebilir. Detayları aşağıdaki gibidir;

 • Bebeğinizin uykusunun geldiğini anladığınızda, emerken kucağınızda ya da başka yerlerde uykuya dalmadan önce, yatağına yatırmalısınız.
 • Siz de bebeğinizin sizi görebileceği yakınlıkta yatağın yanına oturarak, onu sevmek, okşamak ya da kısık sesle konuşmak gibi rahatlatıcı eylemlerde bulunmalısınız.
 • Bu süreçte bebeğinizin ağlamasına fırsat vermemek önemlidir.
 • Her geçen gün bebeğinizin yatağından biraz daha uzaklaşarak, kendi kendine ve yatağında uyuma alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz.

3. William Sears Uyku Eğitimi Yöntemi

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız iki yöntem de bebeği kendi kendine bırakarak uyku eğitimi vermeye dayanmakta ve bebeğin ağlayabileceği bir durum oluşturmaktadır. Dr. William Sears ise ağlamanın, bebeklerde strese ve kan basıncı artışına sebep olduğu gerçeğine dayanarak, bu yöntemleri reddeder ve bebeklere ağlatmadan uyku eğitimi vermek gerektiğini savunur. Bizim de bebeklerde uyku  eğitimi için özellikle tavsiye ettiğimiz bu yöntemi uygulamak için, aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

 • Öncelikle, bebeğinizin ihtiyacı olan şefkati ve güveni, gün içinde onunla ilgilenerek vermeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Bebeğinizin uyku saati öncesinde tüm ihtiyaçlarının karşıladığından emin olmalısınız. Böylece bebeğiniz acıktığı ya da gaz sancısı olduğu için uyanmaz ve daha sağlıklı bir uyku düzeni edinebilir.
 • En önemli nokta ise bebeğiniz bir uyku rutini oluşturmanız gerektiğidir. Örneğin, bebeğinize öncesinde ılık bir duş aldırabilir ya da her zaman yanında olacak bir uyku arkadaşı edindirerek birlikte uyumaya alıştırabilirsiniz. Böylece, bebeğiniz duş aldığında ya da uyku arkadaşı yanına verildiğinde uyuması gerektiğini anlayacaktır.

Bebeklerde uyku eğitimi hakkında açıklamaya çalıştığımız tüm yöntemler, uzmanlar tarafından oluşturulmuş olup, en çok kabul gören yöntemler olarak da bilinmektedir. Ancak belirtmek isteriz ki, her bebek kendine özgü alışkanlıklara ve karaktere sahip olduğu için, bebeğinize en uygun sistemi seçmek, yalnızca siz ebeveynlerin gözlemleriyle mümkündür. Bu amaçla, ilk 4 ayda bebeğinizin uyku rutinlerini (neden uyanıyor, en kolay nasıl uykuya dalıyor vb.) not edebilir ve uyku eğitimine başlarken doğru yöntemi seçebilirsiniz. Ayrıca, bebeklerin sağlıklı uyuması ve uyku düzeni oluşturması için, en  az uyku eğitimi kadar önemli olan, bebek yatağı ve bebek yastığı seçimi konusuna da dikkat  etmenizi tavsiye ederiz.

 Ayrıca, uyku eğitimi konusunda uzman desteği almak isteyenler için Marmara Üniversitesi'ne bağlı uyku polikliniğini önerebiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde uyku eğitimi ne demektir?

Bebeklerin kendi kendilerine uyumalarını öğretmeye ve olumlu uyku alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olmaya, uyku eğitimi denir.

Bebeklere uyku eğitimi vermek için neler yapılabilir?

Bebeklere uyku eğitmi vermek için, Trac Hogg yöntemi, Kim West yöntemi ya da William Sears yöntemini deneyebilirsiniz.

Uyku eğitimi vermek için en etkili yöntem nedir?

Uyku eğitimi vermek için en etkili yöntem William Sears yöntemi olarak bilinmektedir.

Tracy Hogg yöntemi nedir?

Tracy Hogg yöntemi, bebeklere kendi kendilerine uyumayı ya da kendi odasında uyumayı öğretmek için uygulanan bir uyku eğitimi yöntemidir.