4 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 4. ayına ulaştıktan sonra, önceki aylara kıyasla çok daha bilinçli hareketlerde bulunacak ve sosyal becerilerini geliştirerek, aile fertleriyle daha fazla vakit geçirecektir. Peki, 4 aylık bebek neler yapabilir, hangi oyuncaklarla oynamalıdır ya da nasıl sorunlarla karşılaşabilir? Budizzz ailesi olarak merak ettiğiniz soruların, cevaplarını bir araya getirmeye çalıştık. 4. ayda sıklıkla karşılaşılan sorunların yanı sıra bebeklik boyunca yaşayabileceği ishal, ateş, kabızlık gibi durumlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için, uzman görüşleri doğrultusunda hazırladığımız ebeveynlere tavsiyeler blog'umuza da göz atabilirsiniz.

İçerik
4 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

3-4 Aylık Bebek Aşı Takvimi

4 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

4 Aylık Bebekte Diş Çıkarma
Diş Buğdayı Nedir ve Nasıl Yapılı?
  4 Aylık Bebeğin Gelişimi İçin Yapılabilecekler
  4 Aylık Bebek Oyuncakları
  4 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni
  Bebeklerde Uyku Düzenini Oturtmak İçin İpuçları
  4 Aylık Bebeğin Beslenme Düzeni
   Sarsılmış Bebek Sendromu Nedir?
    Bebeklerde Respiratuar Sinsisyal Virüs (RSV)

     

     

    4 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

    Cinsiyet

    Ortalama Boy

    Ortalama Kilo

    Erkek

    63.5 cm

    6.7 kg

    Kız

    62 cm

    6.3 kg

    Yukarıda verilen bilgiler, 4 aylık bebeklerin ortalama boy ve kiloları göz önüne alınarak hazırlanmıştır ve bebeğinizin genetik faktörüne ya da beslenme düzenine göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer bebeğinizin boyu ya da kilosu tablonun çok dışında değilse ve bebeğinizde büyüme durması gözlemlemiyorsanız, endişelenmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir.

    • 4. ayda bebeğinizde haftalık 0,5 cm'lik bir boy artışı beklenmektedir.
    • 4. ayın sonuna gelindiğinde bebeğinizin boyu, doğum boyunun 2 katına kadar çıkabilmektedir.
    • 4 aylık bebeklerde giderek tombullaşma da sık rastlanan ve ebeveynleri endişelendiren durumlardan biridir. Bebeğinizin kilosu normal değerlerin biraz üstünde olduğu için endişelenmenize gerek olmayabilir; çünkü hareketliliği artan ve emekleme dönemine yavaş yavaş yaklaşmakta olan bebeğiniz, emeklemeye başlayınca kilosu normal değerlere düşecektir.

    3-4 Aylık Bebek Aşı Takvimi

    Yaş

    Aşılar

    3. Ay

    Rotavirüs*

    4. Ay

    Karma, Pnömokok ve Rotavirüs*

     

    • *Rotavirüs aşısının ilk dozunu, 2. ayda yaptırdıysanız 2. dozunu bu ay yaptırmanız gerekmektedir; ilk dozunu 3. ayda yaptırdıysanız ise diğer doz için 5. ayı bekleyebilirsiniz.

     

    Karma Aşı:

    Tetanos, hib, boğmaca ve difteri aşılarını bir arada bulunduran karma aşının ilk dozunu 2. ayda yaptırmış olmanız gerekmektedir. 2. dozu, 4 aylık bebeğinize yaptırdıktan sonra, 6. ve 18. ayda da diğer dozlarını yaptırmanız gerekmektedir. Karma aşının çok fazla yan etkisi olmamasına rağmen, içinde bulundurduğu boğmaca aşısı nedeniyle aşı bölgesinde şişme, ateş, huzursuzluk gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer ilk dozda bebeğiniz ateşlendiyse, 2. doz öncesi ateş düşürücü vermesini doktorunuza hatırlatabilirsiniz.

     

    Pnömokok Aşısı

    Zatürre aşısı olarak bilinen pnömokok aşısının ilk dozunu 2. ayda yaptırmış olmanız gerekmektedir. Bu ay 2. dozunu da yaptırdıktan sonra, 6. ve 12. aylarda diğer dozlarını yaptırmalısınız.

     

    Rotavirüs Aşısı 

    Rotavirüs gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki bebek ölümlerinin büyük kısmından sorumlu tutulmaktadır. İshal aşısı olarak da bilinen bu aşıyı bebeğinize yaptırmanız, sağlığı için büyük önem taşımaktadır. İlk dozunu 2. ayda yaptırdıysanız bu ay; 3. ayda yaptırdıysanız ise 5. ayda diğer dozunu yaptırabilirsiniz.

     

    4 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

    • Doğduğunda tat ve koku alma yetileri oldukça gelişmiş olan bebeğinizin, 4. ayında duyu gelişimlerini tamamlamış olduğunu söyleyebiliriz.
    • 4 aylık bebekler, tüm renkleri görebilmektedirler. Bu sebeple, yalnızca parlak ya da çok renkli objeler değil; görme açısına giren her şey dikkatini çekecektir. Uzakta dâhi olsanız sizi ve diğer aile fertlerini tanıyacak ve tepki verecektir.
    • Sosyal becerileri de gelişen bebeğiniz, iletişimin anlamını kavramaya başlayacak ve size gülücükleri ya da çıkardığı seslerle karşılık verecektir.

    4 aylık bebek neler yapabilir

     

    • Boyun ve sırt kasları da gelişen bebeğiniz, yüzüstü yatarken başını 90 dereceye kadar kaldırabilir ve çevirebilir. Bu sebeple, bebeğinizi gönül rahatlığı ile yüzüstü yatırabilir ve sırt kaslarının gelişimini destekleyebilirsiniz. Yüzüstü yatırdığınız bebeğinizin ağlaması ya da huysuzluk yapması normaldir. Bu huysuzluk nedeniyle endişelenip bebeğinizi kucağınıza almamalısınız; çünkü herhangi bir sorun yaşadığı için değil, canı sıkıldığı için ağlama ihtimali yüksek.
    • 4 aylık bebekler, yatarken dönmeye de başlamakta ve bu hareketten hoşlanarak tekrarlamaktadır. Bebeğinizi yüzüstü yatırmanız, bebeğinizin omzunun ve sırtının güçlenerek, daha kontrollü dönmesini de sağlayabilir. Ayrıca hatırlatmak isteriz ki bebeğinizin hızlıca dönmeye başladığı bu dönemde, koltuktan ya da yataktan düşme gibi kazaların artma ihtimali vardır ve birçok önlem almanız gerekmektedir.
    • Bebeğiniz 4. ayında da dünyayı keşfetme sürecine nesneleri kavrayarak ve inceleyerek devam edecektir. Ancak 3. ayda yalnızca nesnelere uzanıp kavrayabilen bebeğiniz, artık nesneleri elleri arasında değiştirebilir.
    • Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan gaz sıkıntısı, 4. ayda yok olmaya başlayacaktır.
    • Bebeklerin ilk dişini çıkarması yaklaşık 6 ay civarında beklense bile 4 aylık bebekler de ilk dişlerini çıkarabilirler.

    4 Aylık Bebekte Diş Çıkarma

    Bebeklerin ilk dişlerini yaklaşık olarak 6. ayda çıkarması beklenmektedir; ancak, 4. aydan itibaren diş çıkaran bebekler de azımsanamayacak kadar çoktur. Hem siz hem de bebeğiniz için sancılı olacak bu dönem hakkında bilinmesi gereken noktaları bir araya getirmeye çalıştık:

    4 Aylık Bebeğin Diş Çıkarma Belirtileri

    • Uyku düzeninde bozulma
    • Huysuzluk ve ağlama krizleri
    • İştahta azalma
    • Hafif ateş (maksimum 37 derece)
    • Ellerini ve oyuncaklarını kemirme
    • Uyku gerilemesi
    • Ağız çevresinde döküntü
    • Ağız salgılarında artış
    • Diş etinde şişlik ve morluk
    • İshal

    4 Aylık Bebeğin Diş Çıkarma Döneminde Neler Yapılabilir?

    • Artan ağız salgıları nedeniyle ağız çevresinde döküntü ve yara oluşmasını engellemek için, ağız çevresini düzenli temizleyebilirsiniz.
    • İshal sebebiyle sıvı kaybı yaşamasını engellemek için emzirme sıklığını arttırabilirsiniz. Bebeklerde ishal durumunda yapılması gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinmeniz de acil durumlarda işinize yarayabilir.
    • Bebeğinizin diş çıkarmaya bağlı uyku düzeninin bozulmasını engellemek için, ona bir uyku arkadaşı hediye edebilirsiniz.
    • Huysuzluk ve ağlama krizlerinin önüne geçmek için bebeğinize fön makinesi sesi ya da dalga sesleri dinletebilirsiniz. Budizzz Ağlama Sensörlü Beyaz Gürültü Sağlayan Uyku Arkadaşı yardımı ile bebeğinizin sağlıklı bir şekilde uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Ağlama krizleri, diş çıkarmadan kaynaklı ateşin düşmesini engelleyebileceği için beyaz gürültü seslerinden yardım almanızın çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

    Bebeğinizin diş çıkarma dönemi hakkında daha fazla bilgi almak için Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi ve Belirtileri yazımızı da incelemenizi öneririz.

    Diş Buğdayı Nedir ve Nasıl Yapılır?

    Anadolu'nun zengin geleneklerinden biri de bebeklerin ilk dişini çıkartmasından sonra gerçekleştirilen diş buğdayı geleneğidir. Gelenek, diş buğdayı yapılan bebeğin diş çıkarma sürecinin çok daha az sancılı ve kolay geçeceği inancı üzerine kurulmuştur. Diş buğdayı geleneği, şehir yaşamı ile birlikte unutulmaya başlansa da vaktinizin çoğunu bebeğinizle baş başa geçirdiğiniz bu dönemde, bebeğiniz ve sizin sosyalleşmeniz için müthiş bir fırsata çevrilebilir.

    diş buğdayı nedir ve nasıl yapılır

     

    Diş Buğdayı Partisi

    • Diş buğdayı partisinde, bebeğin yakın çevresinden bir kadının bebeği baştan aşağı donatması beklenir. Bazı yörelerde, çekirdek aile dışında bebeğin çıkardığı dişi ilk gören kadın seçilirken, bazı yörelerde ise diş buğdayının içindeki hediyeyi ilk bulan kadından beklenir bu görev. En yaygın olan dişi ilk gören kadının bebeğe kıyafet aldığı halidir; böylece, bebeğin diş buğdayı partisi kıyafetleri de dayanışma ile alınmış olur.
    • Diş buğdayı partisinde, aşağıda tarifi verilen buğday (hedik) yapılır ve misafirlere ikram edilir. Tariften de anlaşılacağı üzere, buğdayın içinde minik hediyeler (şeker, boncuk ya da yüzük gibi) gizlidir ve buğdayından sürpriz çıkan misafirlerin, bebeğe hediyeler alması beklenir.
    • Temiz bir örtünün üzerine koyulan bebeğin başından aşağı pişmiş ve soğumuş diş buğdayından bir avuç dökülür. Bebeğin üstünde kalan buğdaylar toplanarak bir ipe dizilir ve saklanır. Bu ritüelin ise bebeğin dişlerinin, ipe dizilen buğday taneleri gibi sıra sıra ve düzgün olmasını sağladığı düşünülür.
    • En son olarak ise bebeğin bulunduğu örtünün üzerine farklı meslek dallarını simgeleyen nesneler koyulur ve bebeğin birini seçmesi beklenir. Seçtiği nesne, bebeğin gelecekteki mesleğini ifade etmektedir.

    Diş Buğdayı (Hediği) Tarifi

     

    diş buğdayı tarifi

     

    Hazırlanma Süresi: 15 dakika

    Pişme Süresi: 30 dakika

    Malzemeler:

    5 su bardağı aşurelik buğday
    2 litre su
    Badem
    Fındık
    Ceviz
    Nar taneleri ya da kuru meyveler
    Misafirlerin için hediyeler (şeker, yüzük, boncuk vb.)

     

     1. Öncelikle, buğdaylarınızı akşamdan suya koymayı unutmamanız gerekiyor.
     2. Yumuşayan buğdaylarınızı, 2 litre suyun içinde kıvam alana kadar haşlamalı ve damak tadınıza göre tuz eklemelisiniz. Yalnız fazla haşlamamaya dikkat etmelisiniz; çünkü fazla haşlanan buğdayınız lapalaşabilir.
     3. Buğday ılıdıktan sonra, yemişlerinizi, meyvelerinizi de ekledikten sonra sunum kaplarınıza dökebilirsiniz.
     4. Bazı porsiyonlara misafirleriniz için aldığınız minik sürprizleri de koymayı unutmamalısınız tabii ki.

     4 Aylık Bebeğin Gelişimi İçin Yapılabilecekler

     • Bebeğinizin iletişim yeteneğini geliştirmek için onunla sık sık konuşabilir ve sosyal becerilerinin yanı sıra dil gelişimini de destekleyebilirsiniz.
     • Size cevaben çıkardığı sesleri dinlemeniz ve gülümsemek, cevap vermek gibi dönüşler yapmanız da bebeğinizi sesleri taklit etmeye teşvik edecek ve dil becerilerini geliştirecektir.
     • Bebeğinize kitap okumanız da bebeğinizin dil gelişimi için çok faydalı olabilir. Doğru telaffuz, tonlama ve dramatizasyon gibi becerilerine katkı sağlayan sesli kitap okuma etkinliğiniz, aranızdaki bağı da pekiştirecektir. Ayrıca, bebeklik döneminde itibaren kitaplarla haşır neşir olan çocukların kitap okuma alışkanlığına sahip olma oranı daha yüksektir.

      

     4 aylık bebek gelişimi için neler yapılabilir

      

     • Bedenini döndürmeye başlayan bebeğinizin sırt ve omuz kaslarını desteklemek için, yüzüstü yatırabilirsiniz. Ancak belirtmekte fayda var ki bu dönemde çok hızlı dönebilen bebeğinizin koltuktan ya da yataktan düşmesini engellemek için önlem almalısınız.
     • Bebeğinize 4 aylık bebekler için uygun egzersizleri yaptırmak ya da masaj yapmak da bebeğinizin fiziksel gelişimini desteklemenin yanı sıra aranızdaki bağı güçlendirebilir.
     • Son zamanlarda, oyuncakların çocuklara keyif vermenin yanı sıra gelişimlerine sağladığı katkılar da birçok ebeveyn tarafından bilinmektedir. Siz de bebeğinizin gelişimini desteklemek için yaşına ve gelişim düzeyine uygun oyuncaklardan yardım alabilirsiniz.

     4 Aylık Bebek Oyuncakları

     • 4 aylık bebeklerin en çok dikkatini çeken oyuncakların başında çıngıraklar ve sesli oyuncaklar gelmektedir. Bebeğinizi bu tarz oyuncaklarla oynatmanız, bebeğinizin kavrama yeteneğini, zihinsel gelişimini ve ritim becerilerini geliştirebilir.
     • Daha önceki aylarda kullanmaya başladığınız oyun halıları da hâlâ bebeğinizin ilgisini çekecektir. Oyun halısının üzerinden sallanan oyuncakları yakalamaya çalışan bebeğinizin sırt kasları, kavrama yeteneği, el- göz koordinasyonu ve benzeri birçok yeteneği gelişecektir.
     • Sizi ve hareketlerinizi ilgiyle inceleyen bebeğinizle ilgilenirken parmak kuklalardan da yararlanabilirsiniz. Sesinizdeki değişimler ve parmak hareketleriniz bebeğinizi çok eğlendirecek ve iletişim becerilerine katkı sağlayacaktır.
     • 4 aylık bebeğinize kitap okumak ya da sesli kitaplar dinletmek de bebeğinizin dil becerilerinin gelişimini olumlu etkileyebilir.

     4 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

     İlk 3 ay, bebeğinizin çok fazla uyku sorunu yaşadığını ve uyku düzeni oturtmak konusunda sıkıntılar yaşadığınızı biliyoruz. Ancak size bir müjdemiz var: 4 aylık olan bebeğinize uyku eğitimi vermenin tam zamanı. Peki, uyku düzenini oturtmak için neler yapabilirsin ya da bu işin yöntemleri var mıdır? Öncelikle, en çok kullanılan uyku eğitimi yöntemleri:

     • Tracy Hogg Yöntemi: Bu yöntem, bebeklerin uyku düzenlerini oturtabilmek için, ayrı uyuma alışkanlığı edindirmek gerektiği kabulü üzerine inşa edilmiştir.
     • Kim West Yöntemi: Kim West tarafından geliştirilen bu yöntem, uyku vakti geldiğinde ağlayan ve yeni uyku düzenine alışmakta zorlanan bebekler için bir alıştırma pratiği olarak görülmektedir.
     • William Sears Yöntemi: Bebeklerde olumlu uyku alışkanlıkları geliştirmenin, uyku öncesi rutinleri edindirmekle mümkün olduğu kabulüne dayanan bu yöntem, en çok tercih edilen ve olumlu sonuçlanandır.

     4 aylık bebeğin uyku düzeni

      

     Bebeklerde uyku eğitimi ve yukarıda bahsedilen yöntemler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek ve size en uygun yöntemi bulmak için Bebeklerde Uyku Eğitimi Nedir ve Nasıl Verilebilir? yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

     Bebeklerde Uyku Düzenini Oturtmak İçin İpuçları

     • Bebeğinizi gece uykusuna yatırmadan önce ılık bir duş aldırabilirsiniz. Ilık suyun etkisiyle sakinleşen bebeğiniz daha kolay uykuya dalacak ve bu rutinin tekrarlanması halinde, yalnızca banyo yaptırmanız bile uykusunun gelmesini tetikleyecektir.
     • Bebeklerin uykuya dalmasını kolaylaştıran yöntemlerden biri de beyaz gürültü sesleri dinletmektir. Birçok ebeveyn elektrikli süpürge sesi, fön makinesi sesi ya da dalga sesleri gibi beyaz gürültü çeşitlerinin yardımı ile bebeğini uyutmaktadır. Ancak beyaz gürültü sesleri bebeğinizi uyutmanızı sağlar; ama uyku düzeni oluşturmak için asıl ihtiyacınız olan bir beyaz gürültü oyuncağıdır.
     • Beyaz gürültü oyuncağı bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştırmanın yanı sıra arka plan seslerini bloke ederek, bebeğinizin kapı sesi, kardeş ya da komşu gürültüsü gibi sebeplerle uyanmasını da engeller. Ayrıca, içinde bulunan sensörlü beyaz gürültü cihazı sayesinde, bebeğinizin uyanıp ağladığında devreye girecek ve yeniden uyumasını sağlayarak, bebeğinizin uyku düzenini sürdürmesini kolaylaştıracaktır.
     • Ebeveynlerin uyku düzeni konusunda yaptığı yaygın hatalardan biri de bebeği emzirerek ya da biberonla besleyerek uyumaya alıştırmaktır. Bu rutini oluşturmanız bebeğinizin kolay uykuya dalmasını sağlayacaktır; ancak hem bebek reflüsü ihtimalini arttıracak hem de ilerleyen aylarda bebeğinizin ayrı uyuma alışkanlığı edinmesini zorlaştıracaktır. Özellikle, çalışan bir anneyseniz bu yöntemi kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

     Daha fazla ipucu için: Bebeklerin Rahat Bir Uykuya Dalması İçin Tavsiyeler                                

     4 Aylık Bebeğin Beslenme Düzeni

     • Beslenme aralığı, ilk 3 aya kıyasla, çok daha uzun olan 4 aylık bebeğinizin beslenme saatlerini takip etmek çok daha kolay olacaktır. Ayrıca bu dönemde gece emzirmeleri de giderek azalmaya başlayacaktır.
     • Bebeğiniz gece uyandığında ve emmek istediğinde, gece beslenme alışkanlığı kırılsın diye emzirmemezlik yapmamanızı tavsiye ediyoruz; çünkü bebeğiniz beslenmenin yanı sıra size olan duygusal bağı nedeniyle de geceleri kokunuza ve sütünüze ihtiyaç duymaktadır.
     • Eğer iş rutininizde geceleri evde olamama ya da sık seyahate çıkma gibi gereklilikler varsa ve bebeğiniz sizin yokluğunuzda gece huysuzlukları yaşıyorsa, gece beslemelerini sizin dışınızda bir aile üyesinin, sağdığınız sütü biberonla vererek yapmasını rica edebilirsiniz. Bebeğiniz ilk zamanlarda biraz huysuzluk yapsa dâhi zamanla alışacak ve sizin yanında olamadığınız gecelerde de kolayca uyuyabilecektir.

      

     4 aylık bebeğin beslenme düzeni

      

     • Anne sütü alımı azalsa dâhi 4 aylık bebeğin ek gıdaya geçmesi için henüz çok erkendir ve hâlâ onun için en sağlıklı olan besin, sizin sütünüzdür.
     • Sütünüzün azalması ya da kesilmesi durumunda telaşa kapılmadan anne sütünü arttıran yiyeceklere başvurabilir ve doktorunuzdan kullanacağınız formül mama için bilgi isteyebilirsiniz.
     • 4 aylık bebek sahibiyseniz ve çalışan bir anneyseniz, sütünüzü sağmaya ve anne sütü depolamaya alıştığınızı düşünüyoruz. Sütünüzde kesilme ya da azalma olmaması için her iki göğsünüzü de boşaltana kadar sağmanız ve sağma işlemini hep aynı saatlerde yapmanızı tavsiye edebiliriz. Bu rutin, süt salınımınızı destekleyecek ve bebeğinizi daha uzun süre emzirmenizi sağlayacaktır.

     Sarsılmış Bebek Sendromu Nedir?

     Öncelikle belirtmek isteriz ki bebeğiniz yalnızca 4. ayda değil, yaklaşık 2 yaşına kadar Sarsılmış Bebek Sendromu tehdidi altındadır. Peki, sarsılmış bebek sendromu ve belirtileri nelerdir?

     • Süt bebeklerinde şiddetli sarsılmaya bağlı ortaya çıkan beyin hasarına, sarsılmış bebek sendromu adı verilmektedir. Çok dikkatli olmanız gereken bu hastalığın sonuçları, beyne yeterli oksijen gitmemesine dâhi sebep olabilir.
     • Sarsılmış Bebek Sendromu'nun nedeni, henüz boyun kasları yeteri kadar gelişmemiş olan bebeklerin, sarsılma anında kafalarını kontrol edememesi ve beynin, kafatası içinde öne ve arkaya hareket ederek, hasar görmesidir.

      

     sarsılmış bebek sendromu nedir

      

     Sarsılmış Bebek Sendromu Belirtileri

     Sarsılmış Bebek Sendromu geçiren bebeklerde en sık görülen belirtiler, aşağıdaki gibi sıralanabilir.

     • Huysuzluk
     • Ağlama krizleri
     • Titreme
     • Kusma
     • Solunum güçlükleri
     • Ciddi sarsıntılarda; koma ya da felç de gözlemlenen belirtilerdendir.

     Sarsılmış Bebek Sendromu Neden Olur?

     Öncelikle belirtmek isteriz ki oynadığınız oyunların bebeğinizde Sarsılmış Bebek Sendromu'na sebep olma ihtimali çok düşüktür. Ancak dikkatli olmak için, bebeğinizin boyun kaslarının daha güçlü olacağı 18. aya kadar, bebeğinizi havaya atıp tutarak ya da aniden zıplatarak oynamayı erteleyebilirsiniz.

     Ayrıca bebeğinizi ağlama krizleri anında aniden sarsmanız, ağlamayı bırakmasını sağlasa dâhi Sarsılmış Bebek Sendromu'na davetiye çıkarmaktadır. Ağlama krizleri esnasında, bebeğinize beyaz gürültü sesleri dinletmek ya da uyku arkadaşından yardım almak çok daha sağlıklı olacaktır.

     Yukarıda açıklanan küçük dikkatsizlikler dışında, Sarsılmış Bebek Sendromu ancak şiddet gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

     Bebeklerde Respiratuar Sinsisyal Virüs (RSV)

     RSV bebeklerde dolunum yolu sıkıntılarına sebep olan, çok yaygın bir viral enfeksiyondur ve her bebeğin 2 yaşına kadar, bir kez RSV geçirdiği bilinmektedir. Yetişkinlerde ve daya büyük çocuklarda şiddetli astım krizlerine sebep olabilen RSV, özellikle erken doğan bebekleri tehdit etmektedir.

     Respiratuar Sinsisyal Virüs (RSV) Belirtileri

     Bebeklerde RSV hastalığı, hafif ve nezleye benzer belirtilerle kendini göstermektedir. Ancak, hastalığın ciğerlere inmesi durumunda daha ciddi belirtiler de ortaya çıkabilir.

     • İştah kaybı
     • Hızlı nefes alıp verme
     • Nefes alıp verirken çıkan hırıltı sesi
     • Nefes alırken göğüs kafesinin normalden fazla şişmesi

     Nezle ve burun tıkanıklığı ile çok fazla karıştırılan ve tedavisi geciken RSV'yi erken fark edebilmek için, bebeklerde burun tıkanıklığı hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

     Bebeklerde RSV Durumunda Neler Yapılabilir?

     • İlk ve en önemli olarak,bebeğinizi sigara dumanından ve tütsü gibi maddelerden uzak tutmalısınız.
     • RSV burun tıkanıklığına sebep olduğu ve hastalığın ilerlemesini durdurmak amaçlı burnun temizlenmesi gerektiği için, Bebeklerde Burun Tıkanıklığı yazımıza göz atarak, bebeklerde burun temizleme yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
     • RSV sebepli iştah kaybı nedeniyle bebeğinizin sağlığının olumsuz etkilenmemesi için emzirme düzeninizi bozmamaya da özen gösterebilirsiniz. Bu düzeni korumanız, bebeğinizin yeterli sıvıyı almasını da sağlayacaktır.
     • Belirtilerin ilerlemesini beklemeden doktorunuza başvurmanız da profesyonel müdahale ile hastalığın kolayca atlatılmasını sağlayacaktır.

     Bebeğinizin sağlığı için bilgi sahibi olmanız gerektiğini düşündüğümüz RSV ve Sarsılmıs Bebek Sendromu'nu elimizden geldiğince açıklamaya çalıştık. 4. ayda da karşılaşabileceğiniz Pamukçuk, Bebek Reflüsü ya da Pişik sorunlarını ise 3 Aylık Bebek Gelişimi yazımızda açıklamaya çalıştık. İshal, kabız, ateş gibi bebeklik boyunca karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için ise uzman görüşleri doğrultusunda hazırladığımız ebeveynlere tavsiyeler blog'umuza göz atabilirsiniz.

     Benzer Yazılar

     ailece geçirilen uykusuz gecelerden doğan akıllı bir uyku arkadaşı: budi💤
     ailece geçirilen uykusuz gecelerden doğan akıllı bir uyku arkadaşı: budi💤
     Bebek sahibi olanlar bilirler, o ilk zamanlarda her duyguyu uçlarda yaşar, bir yandan mutluluktan havaya uçarken diğe...
     Gönderiyi İncele
     Hamilelikte Uyku Pozisyonları
     Hamilelikte Uyku Pozisyonları
     Hamileliğinizde deliksiz ve rahat uykularınıza veda etmek zorunda kaldıysanız ve yeterli uykunuzu alamadığınız ...
     Gönderiyi İncele
     Yalancı Sancı ve Gerçek Doğum Sancısı Farkları
     Yalancı Sancı ve Gerçek Doğum Sancısı Farkları
     Hamileliğin son aylarında, annelerin karnına aniden saplanan ve erken doğum korkusu ile birleşince, doğumun b...
     Gönderiyi İncele

     BUDIZZZ UYKU ARKADAŞI

     Bebeğiniz ağladığı anda devreye giren, akıllı ağlama sensörüne sahip Budizzz Uyku Arkadaşı ile  yavrunuzun daha iyi ve daha rahat uykuya dalmasını sağlayın.

     En son makaleler