Dalga Sesi

Dalga Sesi - Budizzz

Deniz sesi, dalga sesi ya da yağmur sesi gibi doğadaki uğultu çeşitleri, birçok insan üstünde huzurlu hissettirme, sakinleştirme ya da kolayca uykuya dalmayı sağlama gibi etkilere sahiptir. Budizzz ailesi olarak, hem yetişkinlerde hem de bebeklerde kullanımında birçok yararı bulunan bu seslerin özelliklerini ve faydalarını sizler için bir araya getirdik.

Deniz Dalga Sesi Dinle

Deniz Dalga Sesi Özellikleri ve Faydaları

 • Deniz, dalga ya da yağmur sesleri hem yetişkinleri hem de bebekleri sakinleştirme özelliğine sahiptir. Huzurlu hissetmeye ihtiyacınız olan zamanlarda, bu sesleri dinleyerek sakinleşebilir ve stresten uzaklaşabilirsiniz. Birçok meditasyonda da gerekli olan iç huzuru sağlamak için dalga ya da yağmur sesi gibi doğal ezgilerden yararlanılır.
 • Bu sesler, oluşturdukları uğultu nedeniyle, anne karnındaki uğultuya en çok benzeyen ses olarak bilinen beyaz gürültü (white noise) çeşitlerinden biri olarak kabul edilir. Bu nedenle beyaz gürültünün kullanım alanları deniz sesi ya da yağmur sesi için de geçerlidir. Beyaz gürültü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve kullanım alanlarını öğrenmek için beyaz gürültü sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Bu seslerin çıkardığı uğultu, yetişkinlerde olduğu gibi yenidoğanlarda ve daha büyük bebeklerde de sakinleştirici müzik olarak kullanılabilir. Özellikle infantil kolik sorunu olan minikler (kolik bebek), su sesi, yağmur sesi ve benzeri uğultular kullanılarak sakinleştirilebilir ve ağlamalarının önüne geçilebilir.
 • Ayrıca bebeklerin anne sütünden kesilme sürecindeki meme krizleri ya da ateşlenme sebepli ağlamalarının önüne geçmek ve ilgisini başka yöne çekmek için de bu seslerden yararlanabilirsiniz.
 • Bu sesler beyaz gürültü oldukları için maskeleme özelliğine de sahiptir. Maskeleme özelliği kısaca arka plan seslerinin bloke edilerek birey tarafından fark edilmesinin minimuma inmesini sağlamak olarak tanımlanabilir. Yetişkinler su kaynaklı uğultuların bu özelliğinden odaklanma amaçlı yaralanabilirler. Örneğin odaklanmakta güçlük çektiğiniz bir metni okurken yağmur ya da şelale seslerini dinlerseniz dış uyaranların ilginizi daha az dağıtacağını gözlemleyebilirsiniz.
 • Maskeleme özelliğinin bir diğer kullanım alanı da bebeklere uykunun ilk evrelerinde dinletilmesidir çünkü bu evrede bebeklerin uykusu dış uyaranlar tarafından daha çok bölünür ve yeniden uykuya geçişte sorunlar yaşanabilir. Bebeklerin derin uykuya geçmeden önceki uyku süresinde yağmur ya da deniz sesi dinliyor olması durumunda ise bebekler komşu ya da kardeş gürültüsü gibi sesler yüzünden uyanmazlar. Siz de hem bebeğinizin sağlığı için gerekli olan uykuyu alması hem de miniğiniz mışıl mışıl uyurken dinlenmek adına bu seslerin maskeleme özelliğinden yararlanabilirsiniz.
 • Ayrıca bu sesler, gerek yetişkinlerin gerekse bebeklerin kolayca uykuya dalmasını sağlamaktadır. Seyahat zamanlarında uyumakta zorlanıyorsanız ya da bebeğiniz uyku düzeni sorunları yaşıyorsa doğadaki bu mucizevi seslerden yararlanabilirsiniz.

Yukarıda faydaları ve faydalarının nedenleri anlatılan deniz dalgaları sesi ve diğer beyaz gürültü seslerini en sağlıklı şekilde kullanmak için Budizzz uyku arkadaşı edinmenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

View all
 • ninni sesi

  Ninni Sesi

  Ninni sesleri neden bebek uyutmakta bu kadar etkilidir? Bebeklerin sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir? Ninni bir beyaz gürültü çeşidi midir? Bu ve benzeri tüm sorularınızı yanıtlıyoruz.
 • Pışpış Sesi - Budizzz

  Pışpış Sesi

  Pışpış sesinin bebekleri neden kolayca uyuttuğunu ve bebeklere faydalarını öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı mutlaka okumalısınız.
 • Bebeğinizin Anne Karnında Duyduğu Sesler - Budizzz

  Bebeğinizin Anne Karnında Duyduğu Sesler

  Peki bebeğiniz anne karnındayken hangi sesleri duyuyor ya da anne karnındaki ses olarak tanımlanabilecek ayrı bir ses var mıdır?