Uyku Arkadaşı Neden Önemlidir?

Bebekleri doğdukları andan itibaren uyku düzeni oluşturmak için ebeveynler çeşitli yollar denerler. Bebeklerin uyumamasının birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepleri daha detaylı okumak için blog yazımızı okuyabilirsiniz. Uyku düzeni oluştururken etkili olan bir yol ise uyku arkadaşı edinmektir.

Uyku Arkadaşı Nedir?

Uyku arkadaşı; 0-5 yaş arası çocuklara sağlıklı uyku rutini oluşturmak, uykuya daha rahat dalmasını ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak amaçlı kullanılan oyuncaklardır. Genellikle yumuşak, çok tüylü olmayan, beyaz gürültü sesleri içeren, bebekler için zararlı olmayan kumaş özelliğine sahip, çoğunlukla yıkanabilen çocukların uyku düzenini desteklemek amaçlı üretilen nesnelerdir

Uyku Arkadaşı Ne işe Yarar?

Uyku arkadaşı çocukların uyku öncesi sakinleşmesini, kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Beyaz gürültü özellikleri sayesinde anne karnı ortamı yaratarak bebeklerin daha huzurlu olmalarını destekler. Ebeveynler, bebeklerin yanında olmadıkları zaman ağlama sensörü özellikli uyku arkadaşı kullanımında, bebekler ağlamaya başladığı anda beyaz gürültü özelliği devreye girerek bebeği sakinleştirmeye ve uykuya tekrar dalmasına yardımcı olur.

Uyku Arkadaşı Neden Önemlidir?

Uyku arkadaşı, bebeklerin yalnızlık hissetmesini azaltarak güvenli bağlanmalarını destekler.  Her uykudan uyandığında uyku arkadaşını gördüğünde güven duygusu pekişir. Bu şekilde kendini yalnız hissettiği için ağlamaz. Bir süre sonra uyku arkadaşını gördüğü zaman uyku zamanı geldiğini anlar ve uykuya geçiş süresi kısalmaya başlar.

Taşınabilir olması bebeğinizle yaptığınız seyahatlerde de uyku düzeninin bozulmasını minimize etmenize yardımcı olacaktır. Bebeğiniz evdeki uyku arkadaşını seyahatte de gördüğünde yer değişikliği ile ilgili yaşadığı huzursuzluğu azalacaktır.

 

Bebekler Uyku Arkadaşına Nasıl Alışır?

Bebeklerin uyku arkadaşlarını uyku ile eşleştirebilmeleri için ilk etapta uyku arkadaşının sürekli bebeğinizin yatağında olmasına özen gösterin. Böylelikle bebeğiniz yatak ve uyku arkadaşı ikilisini uyku ile eşleştirmeye başlayacaktır. Hiçbir zaman diğer oyuncakları ile bir arada tutmayın. Bu şekilde uyku arkadaşı oyuncağının uyku oyuncağı olduğu mesajını alacaktır. Daha hızlı alışabilmesi için kendi kokunuzu uyku arkadaşına sürmeyi deneyebilirsiniz, anne kokusunu alan bebek uyku arkadaşına daha kolay alışacaktır.

 

Uyku Arkadaşı Nasıl Seçilir?

  • Çok tüylü olmayan, yumuşak, bebek dostu kumaştan üretilmiş olmalıdır.
  • Bebeklerin kolayca kavrayabilecekleri boyutta olmalıdır.
  • Hijyen açısından yıkanabilir olmalıdır.
  • Fermuar detayları iyi gizlenmiş olmalıdır.
  • Bebeğinizin sarılıp uyuyabileceği, kolları bacakları olan bir oyuncak olması alışmasını kolaylaştırır.
  • Askı özelliği olan uyku arkadaşları kullanım kolaylığı sağlar. Beşik, puset, araba koltuğu gibi her yerde kolaylıkla bebeğinizin yanında kullanılabilir.
  • Beyaz gürültü özelliği olan uyku arkadaşları, anne karnı ortamı sağlayarak bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır.
  • Ağlama sensörlü olan uyku arkadaşları anne babaların hayatlarını oldukça kolaylaştırır. Bebekleri uyuduğu zaman diğer işlerini halletmeye çalışan ebeveynler ağlama sensörü özellikli uyku arkadaşı sayesinde bebekleri her ağladığında bebeklerinin yanına giderek uyutmaya çalışmak zorunda kalmazlar. Anne babalara oldukça zaman kazandıran bu özellik, uyku arkadaşı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır.

 

Benzer Yazılar

Bebeğimi Uyutmak İçin Hangi Müzikleri Kullanmalıyım?
Bebeğimi Uyutmak İçin Hangi Müzikleri Kullanmalıyım?
Birçok ebeveyn bebeklerini uyutmak için hangi müzikleri ya da sesleri kullanmaları gerektiği sorusuna yanıt aramaktad...
Gönderiyi İncele
Beyaz Gürültü Nedir?
Beyaz Gürültü Nedir?
Beyaz gürültü, çok farklı ses frekanslarının bir araya gelmesiyle oluşan seslerin bütünüdür.  Bu frekanslar bir araya...
Gönderiyi İncele
Budizzz ve
Budizzz ve "beyaz gürültü" bebeklerin uyku sağlığına nasıl etki ediyor?
Çocuk ve Yenidoğan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural, beyaz gürültünün ne olduğunu ve hangi gürültünün çocuk...
Gönderiyi İncele

BUDIZZZ UYKU ARKADAŞI

Bebeğiniz ağladığı anda devreye giren, akıllı ağlama sensörüne sahip Budizzz Uyku Arkadaşı ile  yavrunuzun daha iyi ve daha rahat uykuya dalmasını sağlayın.