Doğum Sonrası Annelere Uyku Tavsiyeleri

Yeni doğum yapan anneler bebeklerinin uyku düzenine uyum sağlama sürecinde yaşadıkları uykusuzluk ve yorgunluk ile baş etmeye çalışırlar. Bu baş etme durumu bir süre sonra anneyi yetersizlik hissi ile baş başa bırakabilir. Annenin uykusu; emzirme, gaz çıkarma, alt değiştirme gibi durumlarla sık sık bölünür.

Tüm bunlarla beraber evin düzenini, kendi öz bakımını ve beslenmesini düşünmeye çalışan anne bir süre sonra güçsüzleşebilir. Bu süreçte annelere yardımcı olacağını düşündüğümüz uyku düzenleri için bazı önerileri bir araya getirdik.

 

 1. Emzirme döneminde annelerin enerji ihtiyaçları yaklaşık 500 kalori daha fazladır. Sürekli acıkmanız ve bir şeyler atıştırmak istemeniz gayet normaldir. Bu yüzden beslenmenizi ihmal etmeyin.

 

 1. Vücudunuza giren vitamin ve mineralleri bebeğiniz ile paylaştığınızı unutmayın. Halsiz kalmamak için yediklerinizin besin değerlerini takip etmeye çalışın.

 

 1. En yakınlarınızdan destek istemekten çekinmeyin. Hem ruhsal hem bedensel sağlığınız için molalar vermek ve yakınlarınızdan destek görmek sizi rahatlatacaktır. Bebeğinizin sorumluluğunu paylaşmak iyi gelecektir. Bu molalarda kendinize zaman ayırarak enerjinizi desteklemeye özen gösterin.

 

 1. Yorgun ve uykusuz olmanıza rağmen uykuya dalmakta zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Uyuduğunuz odayı düzenli havalandırın. Uyumadan önce odanın karanlık ve sessiz olmasına özen gösterin.

 

 1. Kafein içeren ürünlerden uzak durmaya çalışın. Alkol ve sigara gibi uyarıcı etken maddeleri asla kullanmayın. Bu gibi ürünleri tükettiğinizde ihtiyacınız olanın aksine uykusuzluk yaşamanız olasıdır.

 

 1. Her gün olmasa bile haftada birkaç gün fırsatınız oldukça egzersiz veya yürüyüş yaparak daha dinç ve mutlu hissedebilirsiniz.

 

 1. Uyumadan en az 1 saat öncesinde elektronik cihaz kullanmaktan kaçının. Elektronik cihazlardan çıkan radyasyon dalgaları ve ışıklar beyninizi uyararak uyumanızı zorlaştırabilir.

 

 1. Bebeğinizin uykusunu destekleyen beyaz gürültü sesleri, sizin de uyumanızı kolaylaştıracak frekanslara sahiptir. Bu frekansları bebeğiniz ile aynı anda dinleyerek uyumayı deneyebilirsiniz. Beyaz gürültü sesleri içeren uyku oyuncağı için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 1. Emziren anneler için önerilen uyku çaylarını doktorunuza danışarak kullanabilir hem kendinizin hem de bebeğinizin uykusunu kolaylaştırabilirsiniz.

 

 1. Bu dönemde çevrenizden uzaklaşmak yerine onlarla belirli aralıklarla görüşmeye devam edin. Sosyalleşerek, yaşadıklarınıza benzer hikayeler dinlemek sizi rahatlatacak ve bu dönemin de geçici bir dönem olduğunu hissedeceksiniz. Bu yüzden sosyalleşmeye zaman ayırmaya çalışın.

   

  Benzer Yazılar

  Dalga Sesi
  Dalga Sesi
  Deniz sesi, dalga sesi ya da yağmur sesi gibi doğadaki uğultu çeşitleri, birçok insan üstünde huzurlu hissettirme, sa...
  Gönderiyi İncele
  Fön Makinesi Sesi
  Fön Makinesi Sesi
  Saç kurutma makinesi sesi ya da fön makinesi sesi, birçok ebeveyn tarafından bebeklerini uyutmak, sakinleştirmek ya d...
  Gönderiyi İncele
  Elektrikli Süpürge Sesi
  Elektrikli Süpürge Sesi
  Birçoğumuzun komşularımızı rahatsız etmemek ya da istediğimiz saatte kullanabilmek adına en sessizini tercih ettiğimi...
  Gönderiyi İncele

  BUDIZZZ UYKU ARKADAŞI

  Bebeğiniz ağladığı anda devreye giren, akıllı ağlama sensörüne sahip Budizzz Uyku Arkadaşı ile  yavrunuzun daha iyi ve daha rahat uykuya dalmasını sağlayın.