Bebeğim Uyku Arkadaşını Kullanmıyor, Ne Yapmalıyım?

Bebekler, özellikle de daha önceden beyaz gürültü sesleri kullanmayan bebekler, uyku arkadaşlarıyla ilk tanıştıklarında hemen alışamayabilirler.

Peki, bu durumda bebeğimizi yeni uyku arkadaşına alıştırmak için ne yapmalıyız?

 

  1. Budizzz’inizin üstüne kokunuzun sinmesini sağlayın.

Evet, beyaz gürültü sesleri bebeğinizi anne karnında hissettirecek ve daha huzurlu olmasını sağlayacaktır; ama sizin kokunuzun da bebeğinizin huzuru üzerindeki etkisi yadsınamaz. Bu sebeple, uyku arkadaşınıza kendi kokunuzun sinmesini sağlamak hem alışma sürecini kısaltır hem de etkisini arttırır. Bebeğiniz anne karnında hissetmekle kalmaz; sizin kokunuzla huzurla uykuya da dalabilir.

Ten kokunuzun en yoğun olduğu göğüs bölgenizde uyku arkadaşınızı sarılır gibi bir süre tutmak, kokunuzun sinmesi için yeterlidir.

  1. Bebeğinizi gün içinde Budizzz’i ile oynatmayın.

Bebeğinizin Budizzz’i uyku ile bağdaştırabilmesi lazım; bunun için de Budizzz’in yalnızca uyku saatlerinde ortaya çıkması. Bebeğinizin uyku arkadaşını oyuncakları ile eş değer gördüğünde ise maalesef kafasındaki bu bağ zayıflayabilir.

Eğer bu maddeyi uygularsanız, bebeğiniz zamanla uyku arkadaşını görür görmez yatma saati geldiğini anlayacak.

  1. Beyaz gürültü ya da pış pış sesinin uykularına eşlik etmesini sağlayın.

Evet, bebeğiniz henüz uyku arkadaşına ya da beyaz gürültüye alışmamış olabilir ve 5 dakikada uyumayabilir. Ancak, yaklaşık 1 hafta – 10 gün kadar bir süre boyunca siz bebeğinizi uyuturken size Budizzz uyku arkadaşınız eşlik ederse miniğiniz bu seslere alışır ve uyku vakti geldiğini anlar.

Kısa bir alıştırma sürecinin ardından ise siz Budizzz’inizi çalıştırır çalıştırmaz uykusu gelmeye ve sakinleşerek uyku arkadaşı ile tatlı bir uykuya dalmaya başlar.

  1. Sabırlı olun.

Bebek büyütmenin en önemli anahtarı; sabır... Sizin de bildiğiniz gibi miniklerimiz bazı rutinlere direnebilir ve bizlerin sabırla bebeğimizin olumlu alışkanlıklar edinmesi için uğraşmamız gerekir. Beyaz gürültü seslerine ve Budizzz uyku arkadaşına alışamayan bebekler için de durum tam olarak böyle.

Ancak, yukarıda maddeleri 1 hafta – 10 gün kadar uygularsanız, bebeğinizin yalnızca 5 dakika içinde mışıl mışıl uyumaya başladığını görecek ve çok şaşıracaksınız.

Şimdiden bol uykular dilerizzz. :)