Bebek Uyku Ortamı ve Bebek Odası Nasıl Olmalı?

bebekler için ideal uyku

Bebek yatak odası nasıl olmalı, sorusuna cevap ararken ebevynler genelde bebek odası dekorasyonuna önem verir. Ancak, söz konusu bebek yatak odası olduğunda çok daha önemli bir konumuz var: Bebek uyku ortamı! İdeal uyku ortamı yaratılan bebekler, daha kolay uyumanın yanı sıra daha kalite de uyurlar ve uyku sorunları azalır. Peki, bebekler için ideal uyku ortamı nasıl olmalıdır?

Bebekler İçin İdeal Uyku Ortamı

 • Bebek yatak odası koyu renk perdelere sahip olmalı.

İlk okuduğunuzda garip geldiğinin farkındayız; hepimiz rengarenk ya da en azından beyaz perdeli hayal ediyoruz çocuk odalarını. Ancak, karanlık ya da loş ortamlarda uyumak beyne melatonin salgılanması için sinyaller veriyor. Uyku ve uyanıklık dengesini sağlayan melatonin hormonu ise uyku kalitesini arttırıyor. Bu nedenle, bebeklerin hem gündüz hem de gece uykularında karanlık bir ortamda olması öneriliyor.

 • Bebek uyku ortamı sıcaklığı 20-21 derece olmalı.

Ortam ısısı kan akışımızı ve dolaylı olarak da uykuya dalış süremizi etkiler. 20 dereceden düşük sıcaklıklar, bebeğinizi uyararak uykuya dalmasını zorlaştırır. 22 derecenin üzerindeki bebek uyku ortamı ise geceleri uyanmasına, kalitesiz ve kısa uyumasına neden olabilir. Bu nedenle, bebek yatak odasının ısısı ortalama 21-22 derecede tutmak gerekir.

 • Bebek uyku ortamı nemi %60-65 arasında olmalı.

Yatak odası nem oranı tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de çok önemlidir. Üstelik yalnızca uyku için değil, sağlıklı bir akciğer için. Bebeğinizin yatak odası nem oranını, yardımcı bir cihazla ayarlayabileceğiniz gibi kalorifer peteklerinin üzerine bir kase su koyarak da kolayca arttırabilirsiniz. Özellikle kış aylarında bu küçük pratiğe sadık kalmanız hem bebeğinizin daha kolay uyumasına yardımcı olur hem de solunum sağlığını destekler.

ideal bebek uyku ortami

 • Beyaz gürültü seslerinden yardım alınmalı.

Özellikle, yenidoğan bebeklerin uyku düzeninde beyaz gürültü sesleri çok önemlidir. Bebek, anne karnındaki serüveni boyunca kendine eşlik eden bu sesleri duyduğunda sakinleşir ve kolayca uykuya dalar. Bebek uyku ortamına beyaz gürültü seslerini eklemenin en kolay yolu ise beyaz gürültülü uyku arkadaşlarıdır. Böylece, bebeğinizin uyku eğitimi için de ilk adımları atmış olursunuz. Ancak, eğer uyku arkadaşı yerine telefon vb. kullanacaksanız desibelinin yenidoğanlara uygun olduğundan emin olmalısız. Tüyo bizden: 50 desibelin üstü bebeklerin kulaklarına zarar verebilir ve önerilmez.

 • Bebek uyku ortamında bitkilere yer verilmeli.

Birçoğumuz, yatak odasında bitki olmaz diye biliyoruz. Ancak, bu bilgi yanlış! Geceleri fotosentez yapmaya devam eden ve filtre görevi görerek havayı temizleyen bitkiler mutlaka yatak odasında bulunmalı. Böylece, bebeğimizin yatak odası biz havalandırmazken dahi son derece temiz bir havaya sahip olur ve bebeğimiz ferah, sağlıklı bir ortamda uykuya dalabilir; hele bir de düzenli havalanıyorsa hem bebeğinizin sağlıklı uyuması hem de akciğerleri için müthiş bir ortam yaratabilirsiniz.

Bu bitkileri öğrenmek için Yatak Odasında Hangi Bitkiler Olmalı? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bebek Yatak Odasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bebek yatak odası sade olmalı.

Öncelikle, yatak odasının sade olması bebek uyku ortamı için de idealdir. Böylece, bebeğin dikkatini dağıtacak daha az unsur olur ve uykuya geçiş kolaylaşır. Ancak, daha da önemli bir konu var: Bebek yatak odasında bulunan eşyalar bebeğin öğrenme sürecini etkiler! Dış dünyayı adım adım tanıyan ve öğrenen bebeğinizin, gelişim düzeyine uygun olarak yeni nesnelere maruz kalması öğrenme hızını arttırır. Bu nedenle, sade bir yatak odası tasarımı ve aya göre eklenen unsurlar, oyuncaklar ya da nesneler tercih edilmelidir.

 • Bebek yatağındaki oyuncakların boyutuna dikkat!

Bebeğinizin yatağında bulunabilecek oyuncaklar sınırlıdır. Her ne kadar büyük oyuncaklar size çekici gelse de beşikteki hiçbir oyuncağın boyutunun bebeğinizin boyunun yarısından fazla olmaması gerekir. Aksi takdirde, bebeğiniz oyuncağı hareket ettirmekte zorlanabilir ve oyuncaklar nefes almasına engel olabilir. Bu nedenle, yenidoğan güvenlik sertifikasına sahip olmayan ve 25 cm'den büyük olan oyuncaklar yenidoğan yatağında asla bulundurulmamalıdır.

bebek yatak odası nasıl olmalı

 • Bebek yatağı yumuşak olmamalıdır.

Yetişkin insanlar yumuşak yataklarda yatmayı tercih etse de söz konusu bebekler olduğunda durum tam tersi. Yumuşak yataklar, bebeğin uyku ortamını olumlu etkilememenin yanı sıra bebekler için risklidir; çünkü bebeğin ağırlığıyla yatakta göçük oluşma ve bebek dönerken nefes almasını engelleme ihtimali vardır. Ayrıca, yumuşak yataklar bebeklerin omurilik sağlığı için de tavsiye edilmez. Bu nedenle, bebek yatak odasında sert yataklar tercih edilmelidir; hem de en az 3 yaşına kadar.

Bebek Yatağı Nasıl Seçilir? yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • Bebek odasında yastığa gerek yok!

Bebeğinizin yatak odasında yastıkların çok güzel gözüktüğünü biliyoruz. Ancak, yatakta bulunan yastıklar bebeğinizin nefes alamamasına neden olabilir. En önemlisi ise bebeklerin omurilik sağlığı için yastık kullanmaması gerekir; hatta bu kural ilkokul çağına kadar geçerlidir. Endişelenmeyin, yastık bizim için konfor demek olsa da bebekler için öyle değildir ve hem omurilik sağlıkları hem de ideal bebek uyku ortamı için yastık kullanılmamalıdır.

Ayrıntılı bilgi için Bebeklerde Yastık Kullanımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bebeğinizin yatak odasını düzenlerken, estetik kaygıların yanı sıra bu küçük önerileri de göz önüne almanızı tavsiye ederiz. Böylece, hem bebeğiniz için ideal uyku ortamını yaratmış olursunuz hem de solunum sistemi, bilişsel beceriler ve daha birçok konuda bebeğinizin sağlığını destekleyebilirsiniz. Unutulmamalı ki 'Sağlıklı uyku, sağlıklı bir bebeklik için olmazsa olmazdır.' Bu nedenle, bebek uyku ortamı kuralları küçümsenmemeli ve olabildiği kadar ideal ortam sağlanmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bebek odasında hangi eşyalar olmalı?

Öncelikle, bebeğinizin odası çok sade olmalı ki öğrenme sürecini olumlu etkileyebilelim. Bebekler dünyayı adım adım öğrendikleri ve kavradıkları için, ayına uygun olarak odasına birkaç yeni eşya eklemek ve keşfetmesine izin vermek en doğru yoldur. Böylece, bebeğinizin bilişsel gelişimi de desteklenir ve öğrenme süreci hızlanır. 

Bebek yatağı sertliği nasıl olmalı?

Bebek yatakları kesinlikle yumuşak olmamalı! Aksi takdirde, bebeğin ağırlığı nedeniyle oluşacak göçükler bebek döndüğünde nefes almasını engelleyebilir. Ayrıca, yumuşak yataklar bebeklerde omurilik sorunlarına neden olabilir; tıpkı yastıklar gibi.

Bebek odasında bitki olur mu?

Evet! Ancak, bebek yatak odasında hangi bitkinin olacağı çok önemli ki bebeğiniz uyurken bitki odayı temizlemek yerine karbondioksit yaymasın. Ancak, geceleri fotosentez yapan ve filtre görevi görerek havayı temizleyen bitkiler bebek uyku ortamı için eşsizdir.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

View all
 • Doğum Çantası Hazırlama ve Kontrol Rehberi - Budizzz

  Doğum/ Hastane Çantası Hazırlama ve Kontrol Rehberi

  Doğum çantası ne zaman hazırlanmalı sorusundan hastane çantasında olması gerekenlere kadar tüm sorularınızın yanıtlarını rehberimizde bulabilirsiniz.
 • mutlu çocuk yetiştirme reçetesi

  Mutlu Çocuk Nasıl Yetiştirilir, Neler Yapılmalıdır?

 • mindful parenting

  Mindful Ebeveynlik Nedir, Neden Önemlidir?

 • bebekler neden derin uykuya geçemez

  Bebeklerin Derin Uykuya Geçememe Nedenleri

  Sağlıklı ebeveynlerin sağlıklı bebekler demek olduğunu bilen Budizzz olarak, bebeklerde uyumama, uyku sorunları ve gerilemesinin nedenlerini listeledik