İsimler ve Anlamları

 

Bebek İsimleri  

Bebeklerimiz için isim seçmek, ne kadar kolay gözükse de hamilelik sürecinde verilen en zor kararlardan biridir. Birçok ebeveyn bu süreçte kendini ‘erkek bebek isimleri’ ya da ‘kız bebek isimleri’ gibi aramalar yaparken bulur. Özellikle internet üzerinde isimler ansiklopedisi adı altında birçok kaynak bulunsa da çoğu yenidoğan bebeklere isim seçmek için uygun olmayabilir; çünkü bebeklerimize isim seçerken isimlerin yalnızca anlamlarını değil, isimlerin karakter analizleri, Kuran’da geçip geçmemesi ya da modern olup olmaması gibi birçok başka yönünü de göz önüne alırız.

Peki, bebekler için isim seçerken bebek adlarının anlamları dışında nelere dikkat edilebilir?

Bebeğinize İsim Seçme Önerileri

Bebeğinizin adına karar verirken bebek adları ve anlamları dışında aşağıdaki maddelere de dikkat edebilirsiniz.

  • Eğer çoklu gebelik söz konusu ise seçeceğiniz bebek isminin ‘ikiz bebek isimleri’ için uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Örneğin; Cansu-Tansu, Ahmet-Mehmet,Hakan-Serkan gibi fonetik olarak benzer isimler ikiz bebekler için çok önerilir.
  • Ayrıca ikiz bebek ismi seçerken fonetik olarak benzemese dahi anlam bütünlüğü oluşturduğu için tercih edilen isimler de vardır. Örneğin; Derin-Doruk, Su-Deniz, Özlem-Vuslat gibi isimleri de ikiz bebeklerinize isim seçerken değerlendirebilirsiniz.
  • Bebeğinizin cinsiyeti henüz belli değilse ama yine de isim konusunda çok heyecanlıysanız, unisex bebek isimleri ve anlamlarına da göz atabilirsiniz. Böylece, bebeğinizin cinsiyeti belli olmasa dahi hem kız hem de erkek bebekler için kullanılan isimleri bulabilirsiniz. Örneğin; Deniz, Yankı, Umut gibi isimler hem erkek hem de kız ismi olarak kullanılabilir.
  • Bebeğinize isim seçerken, ismin anlamına da dikkat etmenizi tavsiye ederiz; çünkü geçmişte çok yaygın kullanıldığı ya da kulağa hoş geldiği için seçilen bazı isimlerin anlamları pek de hoş olmayabilir ve bebeğiniz büyüdüğünde isminden memnun kalmayabilir. Örneğin; geçmişte sıklıkla kullanılan Kezban isminin anlamı ‘yalancı’, Bekir isminin anlamı ise ‘deva yavrusu’dur. Bu tarz isimlerin anlamları, bebeğiniz büyüdüğünde onu rahatsız edebilir.
  • Bebeğinize isim seçerken o ismin tarihte kimler tarafından kullanıldığını da kontrol etmenizi tavsiye ederiz; çünkü birçok ismin tarihi vardır ve bebeğiniz büyüdüğünde bu tarihi ya da isminin arkasındaki efsaneleri bilmek hoşuna gidecektir. Dilerseniz “Eski Türk İsimleri ve Anlamları” ya da “Osmanlı Kadın ve Erkek İsimleri & Anlamları” sayfalarımızı ziyaret ederek, zengin tarihi arkaplana sahip olan isimlere ulaşabilirsiniz.
  • Bebeğinize isim seçerken Türk ve dünya mitolojisini kontrol etmenizi de tavsiye ederiz; çünkü popüler bebek isimleri arasında mitolojiden alınan da birçok isim bulunmaktadır. Örneğin; Dafne, Flora, Hera gibi isimler aslında Yunan mitolojisinden alınmış isimlerdir.
  • Eğer bebeğinize seçeceğiniz ismin Kur-an’da geçen kız ya da erkek isimlerinden biri olmasını istiyorsanız, “Kuran'da Geçen Kız ve Erkek İsimleri & Anlamları” sözlüğümüze göz atabilir ve aralarından seçim yapabilirsiniz. Ancak Kuran’da geçen erkek isimlerinden ya da kız isimlerinden hepsi de bebeğinize koymak için uygun olmayabilir. Örneğin; Kur’an-ı Kerim’de geçtiği için kullanılan Hannas isminin anlamı aslında ‘şeytan’dır ve bebeklere koyulması pek de doğru olmayabilir.

İsimler ve Anlamları sözlüğümüzü kullanarak yukarıda önerdiğimiz gibi birçok isme ve arka planına ulaşabilirsiniz. Ayrıca, isimlerin karakter özellikleri, isimlerin parmak alfabesi ile gösterimi gibi birçok farklı bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Bebeğinize isim seçerken daha spesifik bir isim seçmek için aşağıda sıralanan ve her biri konularına göre özenle seçilmiş isimler içeren isimler sözlüklerimize de göz atabilirsiniz: