Yenidoğan Bebek Nasıl Yıkanır?

yenidoğan bebek nasıl yıkanır

Yenidoğan bebek banyosu birçok ebeveynin merak ettiği bir konudur çünkü hem bebeğin üşümemesi hem de su yutmaması için birçok detayı önceden bilmek gerekir. Budizzz ailesi olarak, yenidoğan bebeğin ilk banyosundan su sıcaklığına kadar,Bebek banyosu nasıl yaptırılır?” sorusunun tüm ayrıntılarını derledik. “Yenidoğan Bebeğin Banyo İhtiyaçları” tablomuza göz atıp eksiklerinizi tamamladıktan ve sizler için derlediğimiz bilgileri okuduktan sonra, bebek banyosunun sandığınızdan çok daha kolay olacağına emin olabilirsiniz.

Yenidoğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?

Özellikle yaz günlerinde yenidoğan bebeğinizin sık sık yıkanması gerektiğini düşünebilirsiniz ama bebeğinizin ilk banyosu içi biraz beklemeniz gerekebilir.

 • Yenidoğan bebeğin göbek kordonu düşmeden önce banyo yaptırılmaması gerekir; çünkü göbek kordonu nedeniyle bebek mikrop kapabilir.
 • Göbek kordonu düştükten (ortalama 10 gün) 1 gün sonra, bebeğiniz ilk banyosunu yapmaya hazırdır.
 • Bu süreçte bebeğinizi silerek temizleyebilirsiniz. (Hastanelerde hemşireler tarafından da sıklıkla uygulanan bu yöntemin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.)
 • Bebeğinizin gerekli temizliği hastanede yapıldığı için, yeni bir silme işlemi için 8-12 saat beklemenizin tavsiye edildiğini de ayrıca belirtmek isteriz.

Yenidoğan Bebeği Silerek Temizlemek

Yenidoğan bebeğinizi silerek temizliyor dahi olsanız, bu anları bebeğinizin su ve banyo ile tanışması olarak düşünmeniz ve onu korkutmamaya özen göstermeniz önemlidir; çünkü bebekler ilk 3 ay süresince tüm dış uyaranlara karşı çok hassastırlar ve suyla olan kötü bir deneyim tüm bebeklik dönemi boyunca devam eden duş alışkanlıklarını etkileyebilir.

 • Yenidoğan bebeğinizi silerek temizlemeden önce tok olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca, beslenme saatinin üzerinden yaklaşık 1 saat geçmiş olması gerekir. Böylece, bebeğinizin banyo esnasında kusmasını ve kötü bir deneyim edinmesini engelleyebilirsiniz.
 • Bebeğinizi silerek yıkayacak dahi olsanız, suyun ortalama 36 oda sıcaklığının ise 25 derece olması gerekir.
 • Bebeğinizi su ve oda sıcaklığını ayarladıktan sonra hazırlarsanız, bebeğinizin üşütme ihtimali de ortadan kalkar.
 • Suya batırılmış yumuşak bir havlu ya da pamuk ile bebeğinizin yüzünü ve kulaklarını silerek işe başlayabilir. Daha sonra vücudunu silme işlemine geçebilirsiniz.
 • Bebeğinizi silerken göbek kordonuna su değmemesine dikkat etmeli, gerekiyorsa o alanı silmeden geçmelisiniz.
 • Ayrıca, bebeğinizi silerek temizliyorsanız herhangi bir bebek bakım ürünü kullanmamanız tavsiye edilir. Bu nedenle, özenle seçtiğiniz bebek şampuanlarını kullanmak için biraz daha beklemeniz gerekebilir.

Yenidoğan Bebeğin İlk Banyosu

 • Yenidoğan bebek banyosunda ilk adım, bebeği değil banyoyu hazırlamak olmalıdır; böylece bebeğinizin bekleyerek üşümesini engellemiş olursunuz.
 • Yenidoğan bebek banyosunda suyun sıcaklığı ortalama 36, odanın sıcaklığı ise 25 derece olmalıdır.
 • Eğer ortam sıcaklığını ayarlamakta sorun yaşıyorsanız, fanlı ısıtıcı kullanabilirsiniz.
 • Yenidoğan bebeği yıkamanın en pratik yöntemlerinden biri, bebek küveti kullanmaktır; çünkü bu ürünler, hem bebeğinizin pis su ile temasını engeller hem de bebeğin boğulma ya da düşme tehlikesini azaltır. Ancak piyasada çok yaygın olan fileli bebek küvetleri yerine süngerli ya da matlı olan ürünleri tercih etmenizi öneririz.
 • Fileli bebek küvetlerinde file ıslandıktan sonra arkadan gelen soğuk hava, bebeğinizin sırtına vurarak üşütmesine sebep olabilir.
 • Ayrıca, uzmanlar yenidoğan bebeğin ilk banyosunda sabun ya da şampuan gibi ürünlerin de kullanılmamasını tavsiye eder. Ancak çok sıcak yaz aylarında bu kuralı es geçebilirsiniz.
 • Yenidoğan bebek şampuanları göz yakmaz ama yine de hem suyun hem de şampuanın bebeğinizin gözleri ile temas etmemesini tavsiye ederiz. Böylece hem bebeğinizin sudan korkmasını engelleyebilirsiniz hem de gözlerinin yanmasını.
 • Eğer bebeğinizin ilk banyosunda size yardımcı olacak biri yoksa ve yalnızsanız, bebeğinizin yüzünü suya batırılmış bir havlu ya da bez ile de silebilirsiniz.
 • Ebeveynleri en çok korkutan saç ve sırt yıkama kısmında ise, bebeğinizi tek eliniz ile dik konuma getirmenizi ve hem şampuanlama hem de durulama işlemini bu şekilde yapmanızı tavsiye ederiz. Bu yöntem, bebeğinizin gözüne su/ şampuan kaçması, ağzına köpük gelmesi ya da boğulması gibi birçok olumsuz durumu engeller.
 • Bebeğinizin banyosu bittikten sonra hızlıca kurulayarak giydirmenizi tavsiye ederiz. Ancak sıcak bir yaz gününde iseniz bebeğinize duş sonrası masaj yapmanız, hem rahatlayarak uykuya dalmasını sağlar hem de anne ile arasındaki bağı pekiştirir.

Bu ayrıntılara dikkat ettiğiniz sürece, bebeğinizin ilk banyo hakkında endişelenmenize ve başarısız olacağınızı düşünmenize hiç gerek olmadığını hatırlatmak isteriz. Ayrıca, mutlaka 1 aylık bebek gelişimi konusunda da araştırmalara başlamalısınız. Eğer bu konuda hâlâ endişeleriniz var ise, hastanede çekilen doğum sonrası bebek yıkama videolarına göz atmanızı tavsiye ederiz. Eminiz gördüklerinizi sizi şaşırtacak çünkü 9 ay boyunca anne karnında kalan bebeklerimiz, suya karşı korktuğumuz kadar savunmasız değil.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Yenidoğan Temel Bakım Rehberi

Sıkça Sorulan Sorular

Bebek banyosu su sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Bebek banyosunun su sıcaklığı ortalama 36, oda sıcaklığı ise 25 derece olmalıdır.

Yenidoğan bebek neden yıkanırken kusar?

Bebeğiniz banyo yaparken kusuyor ise, banyo saatinizi son beslemeden yaklaşık bir saat sonraya ayarlamanızı tavsiye ederiz çünkü bebeklerin banyo yaparken kusmalarının sebebi sindirim sorunlarıdır.

Bebek doğduktan kaç gün sonra yıkanmalıdır?

Bebekler göbek kordonu düştükten 1 gün sonra yıkanmalıdır. Göbek kordonunun düşme süresi ise ortalama 10 gündür. Bu süreçte bebeğinizi silerek temizleyebilirsiniz.

Göbek kordonu düşmeyen bebek nasıl yıkanır?

Göbek kordonu düşmeyen bebeğin yıkanması, bebeğin mikrop kapmasına sebep olabileceği için önerilmez. Göbek kordonu düşene kadar, bebeğinizi silerek temizlemenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

View all
 • Doğum Çantası Hazırlama ve Kontrol Rehberi - Budizzz

  Doğum/ Hastane Çantası Hazırlama ve Kontrol Rehberi

  Doğum çantası ne zaman hazırlanmalı sorusundan hastane çantasında olması gerekenlere kadar tüm sorularınızın yanıtlarını rehberimizde bulabilirsiniz.
 • mutlu çocuk yetiştirme reçetesi

  Mutlu Çocuk Nasıl Yetiştirilir, Neler Yapılmalıdır?

 • mindful parenting

  Mindful Ebeveynlik Nedir, Neden Önemlidir?