Tummy Time Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

tummy time egzersizleri nedir

Tummy Time egzersizleri nelerdir? Tummy Time egzersizleri nasıl yapılır ve bebek gelişimine katkısı nedir? Tummy Time, bebeklerin yürümeyi öğrenmesine yardımcı olur mu? Ebeveynler arasında gittikçe popülerleşen ve bebek doktorlarının sıkça önerdiği Tummy Time egzersizleri hakkında çok fazla sorunuz olduğunu biliyoruz. Size ve bebeğinizin sağlıklı gelişimine değer veren Budizzz ailesi olarak, A’dan Z’ye Tummy Time egzersizleri hakkında tüm merak edilenleri anlatıyoruz.

Tummy Time Egzersizleri Nedir?

Tummy Time egzersizleri, bebeklerin motor becerilerinin gelişmesi ve kaslarının güçlenmesi için gerekli olan aktivitelere verilen isimdir. Aslında ardındaki mantık oldukça basittir:

 • Bebekler günlük vakitlerinin büyük bir kısmını yatarak geçirseler de tıpkı biz yetişkinler gibi gün içinde hareket etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, sürekli sırtüstü yatmakta olan bebeklerde motor gelişimi yavaşlamakta ve kaslarda güçsüzleşme olmaktadır.
 • Tummy Time ise hem bebeklerin gün içinde hareket etmesini hem de farklı kas gruplarının çalışmasını sağlayan egzersizler bütünüdür.
 • Birçok farklı çeşitte yapılan Tummy Time egzersizleri sayesinde, bebeklerin fiziksel gelişimi de hızlanır ve yürümeye giden yol kısalır.

Tummy Time Egzersizlerinin Faydaları

 • Bacak, sırt, karın ve omuz bölgesi başta olmak üzere bebeklerin farklı kas gruplarının çalışmasını sağlar.
 • Sürekli sırtüstü yatmaya bağlı fiziksel bozuklukların önüne geçer. Örneğin yassı kafalılık ya da omurilik bozukluklarını engeller.
 • Bebeklerin başlarını kaldırmalarını, destek almadan dönebilmelerini ve diğer birçok fiziksel aşamayı hızlıca geçmelerini sağlar.
 • Bebeklerin emeklemeye ve yürümeye başlamasını da hızlandırır; çünkü yuvarlanma, dönme, vücudundan kuvvet alma gibi fiziksel gelişim aşamaları, emekleme ve yürüme dönemine geçişin olmazsa olmazlarıdır.
 • Motor becerilerinin gelişmesine yardımcıdır.
 • Tummy Time egzersizi yapan bebeklerin sindirim sistemi sağlıklı çalışır ve bağırsak sorunları yaşama riskleri azalır.
 • Egzersizler esnasında ilgi çekici nesne ve oyuncaklardan da yardım alınırsa, bebeğin el-göz koordinasyonu da olumlu etkilenir.

Tummy Time egzersizleri

Tummy Time Egzersizleri Ne Zaman Yapılmalıdır?

Birçok ebeveyn Tummy Time’a başlamak için emeklemeye yakın olan 4-5. ayları beklese de uzmanlar Tummy Time egzersizlerine başlamak için elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ediyor çünkü bu egzersizlerin birçok farklı yapılış şekli var ve doğumdan itibaren uygulanmaya müsaitler. Unutmamalısınız ki bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacak Tummy Time egzersizlerine ne kadar erken başlarsanız, bebeğiniz o kadar faydasını görür.

Bebeğinizin gelişim çağına göre, aşağıda açıkladığımız egzersiz biçimlerinden birini seçebilir ve bebeğinizle Tummy Time aktivitesi yapmaya başlayabilirsiniz.

Tummy Time Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Tummy Time egzersizlerini yapmak için tek bir yol yoktur. Asıl amacı bebeğinizin motor gelişimini desteklemek olan bu egzersizler birçok farklı biçimde yapılabilir ve bu sayede her yaştan bebeğe uygun hale gelir. Biz sizler için bu egzersizlerin başlıcalarını derledik; ancak bir kez uygulamaya başladıktan sonra size ve bebeğinize uygun olan başka egzersiz yöntemleri de keşfedeceğinize eminiz.

 1. Karın Karına Tummy Time

Bu egzersiz için sizin sırtüstü uzanmanız ve bebeğinizi de yüzü size bakacak şekilde göbeğinizin üzerine yatırmanız yeterlidir. Siz bu şekilde bebeğinizle iletişim kurarken, bebeğiniz size cevap vermeye çalışacak ve karın üstü egzersizlerini yapacaktır. Bu yöntemde tek dikkat etmeniz gereken ise bebeğinizi iki yandan desteklemeyi unutmamak.

 1. Kucakta Tummy Time

Bebeğinizi tıpkı gaz çıkarırken yaptığınız gibi bacaklarınızın üzerine yatırmanız, kucakta Tummy Time egzersizi yapmanız için yeterlidir; gerisini zaten bebeğiniz halledecektir. Bu egzersiz esnasında, tek dizinizle bebeğinizin başını kaldırmanız ve düşmemesi için tek taraftan desteklemeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

 1. Yerde Tummy Time

Bebeğinizin yerde Tummy Time egzersizi yapabilmesi için, onu temiz bir battaniye üzerine yatırmanız ve başını dik tutması için dikkatini çekmeniz yeterlidir. Dikkatini çekmek için siz de karşısına uzanarak göz teması kurabilir ya da sevdiği oyuncaklarını ulaşabileceği bir uzaklığa koyabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin el-göz koordinasyonunun gelişmesine de katkı sağlamış olursunuz.

 1. Ayakta Tummy Time

Bebeğinizi gezdirirken uygulayabileceğiniz bu yöntemde, tek kolunuzu bebeğinizin bacakları arasından geçirmeniz, diğer elinizle ise bebeğinizin omzunu ve bacağını desteklemeniz gerekmektedir. Bu yöntemi bebeğinizi uyuturken dâhi uygulayabilirsiniz.

Bebeğinizin ve sizin tercihlerinize bağlı olarak, başka Tummy Time yöntemleri de bulabilir ve doktorunuza başvurarak uygulayabilirsiniz.

Tummy Time Egzersizleri Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

 • Öncelikle belirtmek isteriz ki Tummy Time egzersizleri yapmaya başlamak için en doğru zaman, doğumu izleyen ilk günlerdir.
 • Yenidoğan döneminde günde yalnızca birkaç dakikanızı Tummy Time’a ayırmanız yeterlidir. Bu dönemde kucakta Tummy Time yöntemini deneyebilir ve aynı anda bebeğinizin gaz sorunlarını da çözerek, bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.
 • Bebeğiniz hareketlere alıştıkça ve kasları güçlendikçe, hareketlerin süresini ya da sıklığını da arttırabilirsiniz.
 • Tummy Time egzersizlerini yapmaya devam ettiğiniz sürece, bebeğiniz dönme, kendini kaldırma, başını dik tutma, yuvarlanma gibi becerilerin çoğunu yaklaşık 4. ayda kazanmış olacaktır.
 • Bunları başarmak hem bebeğinizin gelişimini destekler hem de başarı hissini tatmasını ve öz güveninin artmasını sağlar.

Yardımcı kaynak: Safe to Sleep

Sıkça Sorulan Sorular

Bebekler neden Tummy Time yaparken ağlar?

Bebeklerin Tummy Time yaparken ağlama sebebi, yüzüstü yatarken canlarının sıkılmasıdır. Bebeğinizin sevdiği oyuncakları göz hizasına koyarak ya da kendiniz de göz teması kurabileceğiniz şekilde karşısına uzanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Tummy Time egzersizleri yürümeyi öğrenmeye yardımcı olur mu?

Tummy Time egzersizleri bebeklerin sırt, boyun, karın ve omuz kaslarını desteklediği için emeklemeye ve yürümeye de yardımcıdır.

Tummy Time egzersizleri ne işe yarar?

Tummy Time bebeklerin fiziksel gelişimi için gerekli olan günlük egzersizleri yapmasını sağlar ve boyun, sırt, omuz ve karın kaslarının güçlenmesini sağlar.

Tummy Time egzersizlerine ne zaman başlanır?

Tummy Time egzersizlerini doğumdan itibaren gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Bu noktada önemli olan tek şey, bebeğinizin gelişim düzeyine uygun egzersizleri tercih etmenizdir.

 

İlginizi Çekebilecek İçerikler

View all
 • Doğum Çantası Hazırlama ve Kontrol Rehberi - Budizzz

  Doğum/ Hastane Çantası Hazırlama ve Kontrol Rehberi

  Doğum çantası ne zaman hazırlanmalı sorusundan hastane çantasında olması gerekenlere kadar tüm sorularınızın yanıtlarını rehberimizde bulabilirsiniz.
 • mutlu çocuk yetiştirme reçetesi

  Mutlu Çocuk Nasıl Yetiştirilir, Neler Yapılmalıdır?

 • mindful parenting

  Mindful Ebeveynlik Nedir, Neden Önemlidir?