Bebeklerde Uyku Gerilemesi Nedir?

Yenidoğan bebeklerin dış dünyaya uyum sağlama sürecinde yetişkinlerin uyku düzenine uyum sağlamakta zorlanmaları olağandır. Ebeveynler bebeklerine uyku alışkanlığı kazandırana kadar geçen sürede bebeğin uyku döngüsüne uyum sağlamaya çalışırlar. Bebeklerin geceleri uyurken sebepsiz yere uyanmaya başlamasına ve gündüz uykularının kısalmasına bebeklerde uyku gerilemesi denir.

Uyku Gerilemesi Neden, Nasıl Olur?

Uyku gerilemesi yaşayan bebeklerin ebeveynleri, ilk zamanlara geri dönüş yaşandığı hissiyatına kapılarak tedirgin olabilirler. Uyku gerilemesi bebeklerin sağlıklı gelişimlerinin birer parçasıdır. Zihinsel ve fiziksel hızla geliştikleri dönemlerde bebeklerde uyku gerilemesi yaşanması olağandır. Uyku gerilemesi geçici bir dönemdir. 1 ila 4 hafta arasında sonlanır. Uyku gerilemesinin yaşandığı dönemler bebeğinizin gözle görülür şekilde geliştiği dönemlerdir. Örneğin; diş çıkarması, oturmaya başlaması, emeklemesi, kaşık tutması vb. Bu dönemler genelde 4. ay, 8. ay, 12. ay, 18. ay ve 24. ay şeklinde birbirini takip eden dönemlerdir.

Bebeğinizin Uyku Gerilemesi Yaşadığını Nasıl Anlarsınız?

  • Aniden başlayan gece uyanmaları
  • Uykuya geçişte zorlanmalar
  • Anne – babanın odadan çıkmasına karşı aşırı tepki gösterme
  • Uyku zamanı geldiğinde uyumayı reddetme
  • Ebeveynden ayrı kalamama
  • Öğlen uykularının kısalması veya uyumamaya başlaması
  • Davranışlarda huysuzluğun artması
  • İnatlaşma ve ağlayarak istediklerini yaptırma eğilimi

4 Aylık Bebeklerde Uyku Gerilemesi

Bebekler genelde 4. ayda bu döneme girerken bazı bebekler 3. ay gibi daha erken, bazı bebekler ise 5. ay gibi daha geç bir zamanda uyku gerilemesi yaşamaya başlayabilirler. Gündüz uykuları kısalmaya gece uykularında ise derin uykudan hafif uykuya geçişlerde daha sık aralıklı olarak uyanmaya başlarlar. Kendiliğinden uykuya geçişlerde eğer uyku alışkanlığı edinmemişlerse bu gerileme dönemi zorlu geçebilir.

8-10 Aylık Bebeklerde Uyku Gerilemesi

Bebekler bu dönemde emekleme, sıralama, ayağa kalkma gibi beceriler edinmeye başlarlar. Bu beceriler ile gün içerisinde daha fazla yorgunluk yaşarlar. Bu yorgunluk ve gelişiminin hızlanması bebekleri huzursuz hissettirebilir, odadan çıkmanıza bile çığlık atarak ağlama refleksi gösterebilirler. Bu gibi durumların geçici olduğunu düşünerek sabırlı davranmaya özen gösterilmelidir. Bebeğinizin rutinine devam edilmelidir. 

12 Aylık Bebeklerde Uyku Gerilemesi

Bu aylardan sonra bebekler uykuya geçerken daha az huzursuzlanır ve daha kolay uykuya geçme eğilimi gösterirler. Öğlen uykuları azalır hatta bazen hiç uyumazlar, bu durum ebeveynleri çoğu zaman yanıltabilir. Bebeklerinin tek gece uykusuna geçmeye başladıklarını düşünebilirler. Fakat bebekler 15.-18. aydan sonra tek gece uykusuna geçerler.

18 Aylık Bebeklerde Uyku Gerilemesi

Bu dönemde bebekler yeni kelimeler öğrenirler, tamamen keşif dönemini yaşarlar. Ebeveynlerin çok zorlandıkları bir uyku gerilemesi dönemidir. Bebekler istedikleri şeyin olması için inat ederler. Elde edene kadar da ağlamaya başlarlar.

24 Aylık Bebeklerde Uyku Gerilemesi

Bu dönemde bebeğinize her şeyi konuşarak anlatmaya çalışmayı deneyebilirsiniz. Artık birçok şeyi anlayabilir oldukları için gündüzleri uyumaya devam etmesi gerektiğini sebepleri ile bebeğinize ifade etmeyi deneyebilirsiniz.  Uyandıktan sonra yapılacak olan aktivitelere dikkatini çekerek uyuması için heyecanlandırabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bebeğimi Uyutmak İçin Hangi Müzikleri Kullanmalıyım?
Bebeğimi Uyutmak İçin Hangi Müzikleri Kullanmalıyım?
Birçok ebeveyn bebeklerini uyutmak için hangi müzikleri ya da sesleri kullanmaları gerektiği sorusuna yanıt aramaktad...
Gönderiyi İncele
Beyaz Gürültü Nedir?
Beyaz Gürültü Nedir?
Beyaz gürültü, çok farklı ses frekanslarının bir araya gelmesiyle oluşan seslerin bütünüdür.  Bu frekanslar bir araya...
Gönderiyi İncele
Budizzz ve
Budizzz ve "beyaz gürültü" bebeklerin uyku sağlığına nasıl etki ediyor?
Çocuk ve Yenidoğan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural, beyaz gürültünün ne olduğunu ve hangi gürültünün çocuk...
Gönderiyi İncele

BUDIZZZ UYKU ARKADAŞI

Bebeğiniz ağladığı anda devreye giren, akıllı ağlama sensörüne sahip Budizzz Uyku Arkadaşı ile  yavrunuzun daha iyi ve daha rahat uykuya dalmasını sağlayın.