Bebeklerde Ay Ay Uyku Düzeni

Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeklerin doğdukları aydan itibaren uyku ihtiyaçları değişkenlik gösterir. Gece ve gündüz uyku süreleri ve uyku aralıkları farklılaşır. Yenidoğan bebekler ilk zamanlar günlük 18-20 saat uyur ve gece gündüz ayrımını yapamazlar. İlk doğdukları zamanlar kendilerini halen anne karnındaymış gibi hissederler. Bu yüzden geceleri uyumakta zorlanabilirler. Uyku düzenlerini destekleyebilmek için anne karnı hissi veren beyaz gürültü özellikli uyku arkadaşı edinebilirsiniz. Bebeğinizin rahat uykuya dalması için tavsiyelere bu yazımızdan erişebilirsiniz.

Bebeklerde 0-3 Ay Uyku Düzeni

Bebekler anne gündüzleri hareketliyken amniyotik sıvının içerisinde yüzerek uyur, geceleri ise anne karnı hareketsizleştiğinde uyanırlar. Bu yüzden doğduklarında gündüzleri geceden daha uzun süre uyurlar, yetişkinlerin uyku düzeninin tam tersi olduğu için ebeveynler ilk aylarda uyku düzeni konusunda zorlanabilirler. İlk üç ayda gece gündüz farkını bebeğinize hissettirmeye çalışarak, gündüzleri uyanık kalma sürelerini uzatıp, geceleri daha uzun uyuyabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde 3-6 Ay Uyku Düzeni

Bebeklerin bu dönemde gece uykuları uzamaya başlar. Gündüzleri uyanık kalma süreleri 2 saate kadar çıkabilir. 2-3 kez gündüz uykusu uyuyabilirler. Günlük 15 saate yakın uyurlar. Bebeklere gece gündüz farkını hissettirmeye bu aylarda da devam edilebilir. Özellikle sabahları uyanmadığında uyandırmalı, geceleri de uyku öncesi rutini eşliğinde uykuya hazırlayabilirsiniz.

Bebeklerde 6-9 Ay Uyku Düzeni

Gittikçe büyüyen ve hızlı öğrenmeye başlayan bebekler bu dönemde fazla rüya görmeye başlayarak derin uykuya dalmakta zorlanabilirler. Diş çıkarma dönemleri olduğu için gece uykuları ağlama krizleri ile bölünebilir. Anneden ayrılmak istememe, sürekli temas etme ihtiyacı hissedebilirler. Bu dönemde alışılan rutine bağlı kalınması bebek için tutarlı ve güvenli bir yol olacaktır.

Bebeklerde 12- 24 Ay Uyku Düzeni

Yaşını doldurduktan sonra bebeklerin uyku düzenleri ebeveynlerin uyku düzenlerine benzemeye başlar. Geceleri daha uzun derin uyur, gündüz uykuları kısalarak 1-2 saate düşer. Dış uyaranlara karşı daha hassas olduğu için uyku öncesi rutinde dikkatini çeken bir şey olduğunda uykuya geçiş süresinde direnç gösterebilirler. 2 yaş sonrası bebek yatağından çocuk yatağına geçebilirsiniz.  Yatağa alıştırabilmek için uyku arkadaşından destek alabilirsiniz.  Uyku arkadaşı hakkında detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Fön Makinesi Sesi
Fön Makinesi Sesi
Saç kurutma makinesi sesi ya da fön makinesi sesi, birçok ebeveyn tarafından bebeklerini uyutmak, sakinleştirmek ya d...
Gönderiyi İncele
Elektrikli Süpürge Sesi
Elektrikli Süpürge Sesi
Birçoğumuzun komşularımızı rahatsız etmemek ya da istediğimiz saatte kullanabilmek adına en sessizini tercih ettiğimi...
Gönderiyi İncele
Bebeğimi Uyutmak İçin Hangi Müzikleri Kullanmalıyım?
Bebeğimi Uyutmak İçin Hangi Müzikleri Kullanmalıyım?
Birçok ebeveyn bebeklerini uyutmak için hangi müzikleri ya da sesleri kullanmaları gerektiği sorusuna yanıt aramaktad...
Gönderiyi İncele

BUDIZZZ UYKU ARKADAŞI

Bebeğiniz ağladığı anda devreye giren, akıllı ağlama sensörüne sahip Budizzz Uyku Arkadaşı ile  yavrunuzun daha iyi ve daha rahat uykuya dalmasını sağlayın.